W tym tygodniu uczniowie w świetlicy uczestniczyli w zajęciach hortiterapii z elementami florystyki. Prezentując swe umiejętności manualne wykonali piękne wiosenno-wielkanocne bukiety z gałązek wierzby. Wielozmysłowe poznawanie świata poprzez sadzenie cebulek było okazją do wesołej zabawy.
Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska
Drukarka 3D
Uczniowie klasy IV A SP mieli okazję po raz pierwszy poznać obsługę drukarki 3D i efekty wydruku - małą kostkę. Program realizowany w ramach "Laboratoriów przyszłości" #laboratoriaprzyszłości
Uczniowie Okruszka oglądali dzisiaj spektakl teatralny Iteatr TVP "Czerwony Kapturek" z Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Opracowanie: Okruszek
„Baśniowa zakładka do książki”
Uczniowie klasy 8 b -pod kierunkiem pani Moniki wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Baśniowa zakładka do książki” organizowanym przez Brzozowy Zakątek w Kołobrzegu.
Opracowanie: Okruszek
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa w związku z tym w szkole zostały przeprowadzone warsztaty pn.”Skarpetkoludek – moja pacynka”. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Każdy uczeń wykonał skarpetkoluda – czyli ozdabiał skarpetkę według własnej inwencji i pomysłu.
Celem warsztatów było popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, zwiększenie świadomości społecznej i propagowanie praw oraz integracja.
Opracowanie: Okruszek
Realizacja zajęć hipoterapeutycznych
jako formy rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
Od 20 marca 2023 r. do 08 grudnia 2023 r. w stadninie koni w Budzistowie – hipodrom do prowadzenia zajęć hipoterapeutycznych, odbywają się zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert o wsparcie realizacji zadania publicznego w 2023 roku. Celem prowadzenia oraz udziału dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach hipoterapeutycznych jako formy aktywnej rehabilitacji ruchowej, jest ruchowe i korekcyjne tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju zmierzających do eliminowania, w miarę możliwości, przejawów zaburzeń uniemożliwiających prawidłowy rozwój psychofizyczny. Zakładane cele realizowane będą poprzez udział dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach z hipoterapii, która jest metodą doskonale uzupełniająca wszystkie inne oddziaływania profilaktyczne, edukacyjne, rewalidacyjne i rehabilitacyjne a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę zdrowotną, ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną. Organizatorem zajęć hipoterapeutycznych jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek”.
Opracowanie: Beata Rebelska
Kolorowanki 3D Quiver
"Quiver łączy technologię z tradycyjnymi kolorowankami. Pomalowane kredkami obrazki aplikacja ożywia i nadaje im trójwymiarowe kształty. Wiele kolorowanek posiada dodatkowe funkcje uruchamiane w aplikacji, np. podskakiwanie krówki, obsługa wozu strażackiego, podświetlanie elementów komórki zwierzęcej. I wiele więcej…" (Źródło: https://perceptiedukacja.pl/quiver).
W każdym tygodniu pan Krzysztof przygotowuje uczniom tematyczne kolorowanki Quiver (#quiver3d), dzięki którym uczą się skanowania tabletem lub telefonem kodów QR i swoich pokolorowanych obrazków oraz "wyczarowują" wirtualne rzeczy.
Urozmaiceniem zajęć w szkole jest poznawanie przez uczniów wirtualnej rzeczywistości, która umożliwia przeniesienie się w różne zakątki świata. Tym razem oglądaliśmy w wirtualnych okularach ClassVR "Spokojne krajobrazy" (jeden z zestawów tematycznych) w formie zdjęć 360° i filmów z dźwiękiem 360°.
Okulary cieszą się wśród uczniów wielkim zainteresowaniem, powodują wyciszenie emocjonalne i redukcję napięcia mięśniowego oraz skupienie uwagi.
TV Okruszek, to nowy projekt realizowany w szkole przez nauczycieli: pana Krzysztofa Biełookiego oraz panią Kingę Świderską, Paulinę Sotyń i Aleksandrę Politowską. Dzięki temu uczniowie poznają kuluary dziennikarstwa, uczą się publicznej prezentacji, poznają tajniki "zielonego ekranu" i sposobów montażu filmu.
Ostatnio Zespół do Spraw Promocji Ośrodka pozyskał profesjonalny "zielony ekran".
Zdjęcia z "making off" pochodzą z wcześniejszych filmów, które możecie obejrzeć na "Okruszkowym" kanale Youtube:
Kolejna porcja nakrętek trafiła do Serca "Okruszka". Ponad 30 kg nakrętek dostarczyli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu. Spotkanie było też sposobnością dla uczniów do poznania zawodu i zadań Straży Granicznej.
Opracowanie: Okruszek
Warsztaty recyklingowe
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu w związku z tym w piątek odbyły się warsztaty recyklingowe w naszej szkole. Uczniowiewykorzystali plastikowe butelki, w których posadzili cebulę i rzeżuchę oraz dowiedzieli się co to jest recykling i jak możemy w tym uczestniczyć i segregować odpady. Podczas II części poznali jak można wykorzystać nakrętki - tworząc piękną kompozycję kwiatową oraz oglądali przedmioty wykonane z odpadów. Podsumowaniem akcji była wystawa prac, plakaty wykonane w zespołach klasowych oraz pokaz mody recyklingowej.
Opracowanie: Okruszek
Zbióka elektrośmieci
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę elektroodpadów. Razem zebraliśmy 1450 kg elektrośmieci.