Październik 2018 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Październik 2018

Archiwum > Wydarzenia > 2018„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
– Kulinarne podróże po Europie”
„Greckie smaki i przysmaki”

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz do Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni greckiej oraz wspólnie przyrządzili pysznego greckiego grosa podanego z sosem tzatziki. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw oraz poznanie tradycyjnych potraw kuchni greckiej pozwoliła młodzieży niepełnosprawnej na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się,   organizacji   własnego działania w sytuacjach życia codziennego, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego, sporządzania podstawowych potraw i ich podawania. Ta forma zajęć stwarza doskonałe możliwości do pracy w warunkach  domowych dla własnych potrzeb oraz do przyszłej pracy zawodowej i życiowej osoby niepełnosprawnej.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata Rebelska


„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
– Kulinarne podróże po Europie”.
„Smaki słonecznej Italii”

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie z Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach kulinarnych w restauracji, podczas których zamawiali samodzielnie dania z karty, prowadzili konwersację z kelnerem, uregulowali rachunek. Uczniowie docenili smaki wartości smakowe kuchni włoskiej konsumując tradycyjną pizzę. Ta forma zajęć pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co  znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.  

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem działań realizowanych w ramach projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata RebelskaO niepodległości w Okruszku

31 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Okruszek zorganizowana została prelekcja patriotyczna. Tematem spotkania były polskie drogi do niepodległości. Poprzez prezentację multimedialną, wykład wygłoszony przez przedstawiciela Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dr Łukasza Gładysiaka, ale przede wszystkim prezentację umundurowania oraz wyposażenia bojowego z okresu I wojny światowej, uczniowie zapoznali się z zawiłymi losami naszych przodków, którzy w 1918 r. przywrócili Ojczyznę na mapę Europy.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. oryginalne lornetki wykorzystywane w szeregach Polskiej Siły Zbrojnej, repliki mundurów Armii Wielkopolskiej i Legionu Puławskiego czy nakrycia głowy używane przez Polaków walczących w armiach zaborców od 1914 r. Prelekcja miała również na celu rozbudzenie patriotyzmu oraz przypomnienie o ważnej, zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy – 100-lecia odzyskania niepodległości.

Opracowanie: Wojciech BuszkaDziałalność wychowawczo - profilaktyczna  i informacyjno – edukacyjna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym – Kulinarne podróże po Europie: „Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w dniu 16 października 2018r. w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni włoskiej oraz wspólnie przyrządzili  spaghetti carbonara oraz bruschettę. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw pozwoliła młodzieży na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością oraz nabycia wiedzy dotyczącej tradycji i smaków kuchni włoskiej.  
 
Projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2018r.

Opracowanie: Beata RebelskaDziałalność wychowawczo-profilaktyczna i informacyjno – edukacyjna
dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym
– Kulinarne podróże po Europie: „Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w dniu 09 października 2018r. w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni włoskiej – uczniowie zamawiali samodzielnie dania z karty, obsługiwali siebie nawzajem w ramach profesjonalnej obsługi kelnerskiej, prowadzili konwersację z kelnerem, uregulowali rachunek. Ta forma zajęć pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co  znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.

Projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2018r.

Opracowanie: Beata Rebelska


DEN

16 października 2018 r. odbyła się w naszym ośrodku uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Pragnęliśmy złożyć moc życzeń wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz pochylić się nad przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Teatr cieni pokazał w przejrzysty sposób główne wydarzenia, daty, wybitne osobistości wpisujące się na stałe w historię walki o wolność naszego kraju. Uroczystość zakończyła się życzeniami złożonymi przez przedstawiciela Rady Rodziców, Panią Dyrektor, uczniów oraz wręczeniem upominków.

Opracowanie: Paulina Sotyń

Geafika: warzywa

Kiermasz zdrowej żywności: „Lato zamknięte w słoiku”

17 października 2018r uczniowie  uczestniczyli w kiermaszu zdrowej żywności „Lato zamknięte w słoiku”. Wszyscy wykonali niezwykle pomysłowe plakaty promujące zdrowe odżywianie „Nie chorujesz, gdy warzyw i owoców próbujesz”, wykazując się przy tym szerokim zakresem wiedzy na temat właściwości odżywczych warzyw i owoców, Każda klasa przyrządziła również, według własnego pomysłu, sałatkę lub surówkę warzywno – owocową. Różnorodność smaków, wrażenia wzrokowe i węchowe, sprzyjały szybkiej konsumpcji tych wspaniałych potraw. Uczniowie, rodzice oraz pracownicy ośrodka wzięli aktywny udział w Kiermaszu, podczas którego można było zakupić pyszne przetwory owocowo – warzywne, wykonane przez uczniów: ogórki curry, ogórki w miodzie, paprykę kiszoną, ogórki kiszone, sałatkę warzywną, dynię w marynacie, gruszki w zalewie, kapustę kiszoną, kompot śliwkowy, powidła śliwkowe, szarlotkę oraz wytwory rękodzieła artystycznego „Skarby jesieni”.  Liczny i aktywny udział ze strony zainteresowanych wskazuje na coraz większą świadomość i potrzebę prawidłowego odżywiania się, zgodnie z hasłem: „Zdrowe żywienie to mądre myślenie”.

Opracowanie: Beata Rebelska„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego
dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – Kulinarne podróże po Europie”.
Dzień Edukacji Narodowej

10 października 2018r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Gimnazjum Specjalnego, zaprosili pracowników „Okruszka” na uroczystość zorganizowaną z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie odbyło się  w  kawiarence „Florentynka”. Uczniowie urządzili i udekorowali pomieszczenie  na wzór kawiarni: uroczyście nakryli  stoły, opracowali menu, przygotowali słodki poczęstunek: szarlotkę, andruty, galaretki owocowe, smakowe lemoniady, kawę i herbatę. Pracownicy, którzy przyjęli zaproszenie zostali profesjonalnie obsłużoni przez kelnerów, którzy sprawnie przyjmowali i realizowali zamówienia.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata RebelskaDrodzy rodzice!

Zachęcam abyście wsparli wasze dziecko i wraz z nim  wzięli udział w logopedycznym konkursie szkolnym
p.n. „LOGOPEDYCZNE ZADANIE NA NIEDZIELĘ”
Zasady konkursu są proste, wystarczy :
  • W każdą niedzielę o 9:05 rano, na antenie radiowej TRÓJKI (na częstotliwości dla powiatu kołobrzeskiego 101.50MHz) uważnie wysłuchać z dzieckiem audycji pt.: „Zagadkowa Niedziela”.
  • Powtórkę audycji można odsłuchać na stronie internetowej radia pod tym linkiem --- otwórz link.
  • W poniedziałek przynieść HASŁO czyli odpowiedź na zagadkę, zadaną słuchaczom przez prowadzącą audycję.
  • Hasło należy zapisać na małej karteczce podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka i przynieść do gabinetu logopedycznego.
  • Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się pod koniec I semestru.
  • Należy w tym czasie przynieść jak najwięcej karteczek, czyli warto słuchać audycji co niedzielę.
Wygrywa oczywiście najzagorzalszy słuchacz „Zagadkowej niedzieli”, ale nagrody przewidziane są dla wszystkich, którzy wezmą udziałw konkursie!

Opracowanie: Dorota Filipczak-Wojnicz - logopeda
GRAFIKA: LOGOPEDYCZNE ZADANIE NA NIEDZIELĘSpotkanie z policjantem w SOSW Okruszek w Kołobrzegu

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem, 10.10.2018r. naszych starszych uczniów odwiedził funkcjonariusz policji młodszy aspirant Tomasz Kwaśnik.

Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na wykształcenie już od najmłodszych lat właściwych postaw i mechanizmów obronnych wobec zagrożeń ze strony negatywnych zjawisk społecznych jak: alkoholizm, nikotynizm, narkomania, przestępczość nieletnich oraz przemoc rówieśnicza.

Podczas spotkania z funkcjonariuszem policji uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych, co to są czyny karalne oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również następujące zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z internetu i portali społecznościowych, użytkowanie telefonów komórkowych, zamieszczanie informacji i pobieranie plików z internetu.

Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.     

Spotkanie było interesujące i pouczające. Uczniowie zadawali wiele pytań prowadzącemu i wynieśli z niego wiele cennych informacji.

Opracowanie: Kamilla Winiecka - pedagog02 października 2018r. w ramach szkolnego projektu profilaktycznego p.n. „Wiem, rozumiem - nie biorę.”, realizowanego dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na rok 2018, odbyły się Warsztaty twórczej profilaktyki (poprzez teatr i dramę)

Założeniem projektu było  przekazywanie dzieciom i młodzieży trudnych treści profilaktycznych za pomocą skutecznych metod aktywnych, które:
• rozwijają  postawę  twórczą,
• zmniejszają ryzyko agresji i uzależnienia poprzez uświadamianie zagrożeń jakie niosą ze sobą wszelkie używki,
• wyzwalają postawę  asertywną oraz
• rozwijają  kompetencje komunikacyjne.

Cudowne zajęcia z naszą młodzieżą poprowadził pan Mirosław Gliniecki z TEATRU STOP z Koszalina. Do udziału w ćwiczeniach teatralno-dramowych włączał uczniów całościowo, angażując ich emocje, intelekt, ciało i wyobraźnię. Młodzież, pod czujnym i troskliwym okiem prowadzącego, odgrywała sceny dramowe traktujące o  konkretnych problemach, które mogą przydarzyć się realnym życiu każdemu. Uczestnicy wypróbowywali na sobie „wchodzenie w role”, mające na celu ułatwienie im w przyszłości podejmowania słusznych decyzji, służących ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

Pan Mirek pozytywnie wzmocnił naszą młodzież poprzez uświadamianie im możliwości prowadzenia satysfakcjonującego życia z dala od środków psychoaktywnych oraz wskazanie na  istnienie alternatywnej i atrakcyjnej formy samorealizacji jaką jest teatr. Wspólne zawołanie, kończące dzisiejsze warsztaty „Wszystko możesz, jeśli chcesz!” było dla wszystkich bardzo budujące  i motywujące do aktywnego życia bez używek.

Opracowanie: Dorota Filipczak-Wojnicz
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego