Październik 2016 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Październik 2016

Archiwum > Wydarzenia > 2016Występ zespołu profilaktyczno - muzycznego

20 października w Okruszku gościliśmy  zespół profilaktyczno - muzyczny działający w ramach Stowarzyszenia Pomocy „Arka Noego“,  który przedstawił nam swój autorski program  pt. „I Ty możesz zmienić swoje życie. Stop narkomanii - alkoholizmowi - przemocy. Prowadzący  odwoływali  się do osobistych przeżyć, przez co koncert był ciekawy i autentyczny.
Spotkanie zostało zrealizowane  w ramach prowadzonego w placówce projektu profilaktyczno edukacyjnego „Twoje życie Twój wybór”, a sfinansowane ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-MachnioProfilatyka w Okruszku

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego Okruszek w ramach prowadzonego projektu „Twoje życie- Twój wybór”  sfinansowanego ze środków pochodzących z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg wzięli udział w cyklu warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych.
Celem zadania było wdrożenie  psychospołecznych programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci, uczących postaw  i umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu stylowi życia.
Klasy I-III uczestniczyły w programie pt. „ Cukierki” który  został oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”.
Celem programu było miedzy innymi :
przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
Do uczniów klas IV-VI został skierowano program profilaktyczny „ Potrafię być sobą”  w którym oprócz podstawowej wiedzy na temat uzależnień, narkotyków i alkoholu główny nacisk położony jest na trening zachowań, który pozwala uczniom spokojnie, stanowczo, skutecznie chronić siebie i to co jest dla nich ważne: zdrowie, wolność, więzi z innymi ludźmi, a przede wszystkim nie obawiać się czyjejś presji.
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w programie „ Nie daj się oszukać. Dopalacze toteż narkotyki”.
W ostatnim czasie słyszymy w mediach, a także w najbliższym otoczeniu, o produktach zwanych „dopalaczami”, które posiadają właściwości psychoaktywne zbliżone do działania narkotyków. Sprzedawcy reklamowali je jako środki pobudzające, poprawiające pamięć, koncentrację uwagi czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczali informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, sole do kąpieli, nawozy do kwiatów „nie nadające się do spożycia”. Część młodzieży, która nigdy wcześniej nie eksperymentowała z środkami psychoaktywnymi połknęła ten „haczyk”, dała się oszukać. Inni - zażywający narkotyki, czy od nich uzależnieni zaczęli stosować „dopalacze” jako legalne środki zastępcze, alternatywne do narkotyków.
Celem programu było rozbrojenie mitów na temat środków psychoaktywnych takich jak dopalacze i inne narkotyki-zastępowanie ich rzetelną wiedzą, uświadomienie i modyfikacja w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania środków psychoaktywnych.
Programy profilaktyczno – edukacyjne zrealizował Pan Andrzej Rakowski  z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-MachnioDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13.10. odbył się szczególny koncert życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej prowadzony przez " Marcina Prokopa" i " Szymona Hołownię". Uczniowie zaprezentowali na okruszkowej scenie ulubione utwory muzyczne swoich nauczycieli i opiekunów. Podziwialiśmy zespół Lady Pank, Metalica, Hey oraz wykonawców: Adele, Zenon Martyniuk. Gościem specjalnym była młoda, zdolna uczennica LO im. M.Kopernika w Kołobrzegu Ania Rajtak, która wzruszyła wszystkich swoim pięknym głosem śpiewając piosenki z repertuaru Patrycji Markowskiej. Miłą niespodzianką dla wszystkich obchodzących DEN było wysłuchanie ciepłych słów podziękowania od rodziców naszych uczniów oraz wręczenie wszystkim pracownikom Okruszka przepięknych laurek.

Opracowanie: Dorota Filipczak-WojniczSeans filmowy

We wtorek 11.10.2016 uczniowie SOSW byli w kinie „Wybrzeże” na filmie animowanym pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Wszystkim bardzo się podobało, z ciekawością śledziliśmy przygody psa Maxa i jego towarzysza Dukea. Mogliśmy się przekonać, że pozostawione w domu kochane zwierzaki nie zajmują się wyłącznie czekaniem na powrót właściciela. Prowadzą własne, ciekawe życie, pełne rozrywek, ale i niebezpieczeństw.

Opracowanie: Wojciech BuszkaMAGICZNE MUZYKOWANIE

W poniedziałek 3 października odbył się drugi z serii koncertów umuzykalniających w wykonaniu muzyków z Filharmonii Koszalińskiej. Muzycy robili wszystko co w ich mocy, by przekonać uczniów, że muzyka to magia. Był magik i magiczne sztuczki, zaczarowana perkusja wydająca różne dźwięki, trąbka i puzon. Wszystko to działo się w SOSW „Okruszek” podczas koncertu pt. „MAGICZNE MUZYKOWANIE”.

Opracowanie: Wojciech BuszkaZielona Farma

Uczniowie klas IV-VI B i II-III B gimnazjum uczestniczyli w zajęciach „ Pieczony ziemniak w barwach jesieni” , które odbyły się na Zielonej Farmie.  Poznali historię ziemniaka, zobaczyli gdzie rośnie ziemniak, w jaki sposób się go zbiera.  Wzięli udział w tradycyjnych wykopkach, a zebrane ziemniaki samodzielnie przygotowali do upieczenia w ognisku. Na koniec spotkania zrobili ziemniaczanego stworka.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-Machnio
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego