Wrzesień 2016 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Wrzesień 2016

Archiwum > Wydarzenia > 2016


III SZCZECINECKIE BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH REGIONU ZACHODNIOPOMORSKIEGO W SZCZECINKU

W dniu 28 września 2016 r. odbyły się III Szczecineckie Biegi Przełajowe Olimpiad Specjalnych Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinku. Uczestniczyła w nich liczna reprezentacja uczniów z naszego Ośrodka pod opieką Stanisława Kozickiego i Leszka Pytla.

Wyniki poszczególnych zawodników:
Dawid Rudewicz - 1 miejsce
Marek Tokarski - 2 miejsce
Kamila Rzepkowska - 2 miejsce
Paweł Gozdal - 3 miejsce
Maciej Gozdal - 3 miejsce
Dominik Błądek - 3 miejsce
Marek Kowalczyk - 2 miejsce
Kacper Gębala - 4 miejsce
Damian Laskowski - 4 miejsce
Arkadiusz Daśko - 6 miejsce

Opracowanie: Stanisaw KozickiWizyta koszykarzy z "Kotwicy" Kołobrzeg w naszej szkoleO bezpieczeństwie na drodze i w lesie

W szkole odbyła się impreza promująca bezpieczne zachowanie się na drodze i w lesie ze specjalnym gościem Panem Leśniczym z Leśnictwa Grzybowo, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Opracowanie: Marta Staszczak


Wykopki

26.09.2016 klasy I-III a i I-III b pojechały do Dygowa na wykopki. W zaprzyjaźnionym gospodarstwie dostaliśmy niezbędne narzędzia i ruszyliśmy w pole, gdzie wszyscy z wielkim zapałem zabrali się za wykopywanie ziemniaków. Po ciężkiej pracy na wykopkowiczów czekały kartofelki prosto z ogniska z własnoręcznie przygotowanym sosem. Zmęczeni ale zadowoleni czekamy już na przyszłoroczne zbiory.

Opracowanie: A.PolitowskaŚwięto Pieczonego Ziemniaka

"Świeto Pieczonego Ziemniaka", to coroczna impreza szkolna związana z jesienią, wykopkami i ziemniakiem.Uczniowie brali udział w w konkursie z nagrodami, konkurencjach sportowych, a w kąciku plastycznym tworzyli ludziki z warzyw i ziemniaków. Nie zabrakło też pieczonych ziemniaków na grillu z pysznymi sosami. Na koniec uczniowie bawili się przy muzyce dyskotekowej.

Opracowanie: Krzysztof BiełookiSTARE KALEŃSKO

20 września 2016r. uczniowie naszego ośrodka uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Starego Kaleńska.
Uczniowie spacerowali po lesie, gdzie  poszukiwali pierwszych oznak jesieni, czego dowodem są przywiezione dary tej niezwykle kolorowej pory roku. Był też czas na wspólne zabawy integracyjne, skoki na trampolinie, grę w bilard, relaksację nad jeziorem, degustację lodów na tarasie klimatycznej kawiarni oraz pyszny obiad, którym poczęstowali naszych uczniów właściciele ośrodka, za co serdecznie dziękujemy.

Opracowanie: Beata BiałkowskaKoncert muzyczny

W poniedziałek 19.09.2016 w SOSW „Okruszek” odbył się koncert muzyczny pt. „BAJKA O STARYM GĘDŹBARZU” . Było to pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką z cyklu koncertów umuzykalniających, które  finansowane są ze środków Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Słuchacze dowiedzieli się, że gędźba to muzyka towarzysząca śpiewowi lub recytacji, usłyszeli  muzykę płynącą z kontrabasu, skrzypiec i altówki. Poznali zagubioną w Polsce turystkę ze Szkocji oraz  opowieści starego gędźbarza. Tytuły i terminy następnych koncertów zamieszczone są w zdjęciach pod sprawozdaniem.

Opracowanie: Wojciech BuszkaLekcja muzealna „Kolej na kolej". Rozpoczynamy przygodę z historią.

W nowym roku szkolnym kontynuując współpracę z Muzeum Oręża Polskiego uczniowie z pięciu klas SOSW „Okruszek” wzięli udział w lekcji pt. „Kolej na kolej” na podstawie wystawy czasowej o takim właśnie tytule. Kolejne cztery klasy wezmą udział w lekcji
w najbliższym tygodniu.
Podczas lekcji muzealnej o historii kolejnictwa uczniowie poznali znaczenie najważniejszych znaków kolejowych, na podstawie prezentacji multimedialnych i eksponatów. Poznali przeznaczenie semaforów kolejowych, historię biletu kolejowego i wyposażenie kas biletowych  (szafy biletowe i datowniki). Dużą atrakcją było przymierzanie munduru i czapek kolejowych. Uczniowie poznali pracowników kolei i wykonywane przez nich zadania (dyżurny ruchu, dróżnik kolejowy i kasjer). Dowiedzieli się o różnorodności kolei ze względu na rozstaw szyn (normalnotorowa, wąskotorowa i szerokotorowa). Na podstawie prezentacji poznali historię kolejnictwa na świecie, w Polsce i na Pomorzu. Uczestnicy zajęć mogli wziąć czynny udział w lekcji przymierzając, dotykając, oglądając poszczególne eksponaty (szyny, semafory, latarkę i lizak kolejowy, lampy i inne) związane z kolejnictwem. Lekcja zakończyła się utworzeniem tanecznego pociągu do piosenki R. Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”.

Opracowanie: Wojciech Buszka
    Nie czas na nudę! - muzeum 6D
w ramach programu sfinansowanego przez GOPS Dygowo
Zdrowy styl życia jest w Twoich rękach.
Alkoholowi i narkotykom mówimy NIE!”

Ach, co to było za popołudnie - pełne wrażeń, niezwykle kolorowe wręcz bajeczne, lekko mroczne, ale niezwykle energetyzujące. Zamieszczone zdjęcia niestety wszystkich odczuć nie oddają. W ramach programu pokazujemy gotowe scenariusze na dobrą zabawę bez środków psychoaktywnych, a wyjście do muzeum 6D to jeden z nich.  
Polecamy muzeum 6D - Maszoperię w Kołobrzegu!

Opracowanie: Elżbieta Wolska-GręboszAkcja "Sprzątanie Świata"

Uczniowie SOSW „Okruszek” jak co roku wzięli udział w akcji Sprzątania Świata.
W poniedziałek 19.09.2016r wyposażeni w rękawiczki ochronne i worki wraz z nauczycielami wyruszyli sprzątać nasze miasto, a tym samym sprzątać świat.  Terenem naszej walki ze śmieciami były okolice rzeki Parsęty. Zebranych kilka worków odpadów zgromadzono przy ul. Rzecznej, skąd zostaną zabrane do sortowni śmieci.
Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata odbywa się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie ludziom ich codziennego wpływu na środowisko. Najważniejsze jest jednak, aby  nie śmiecić i nie tworzyć niepotrzebnych odpadów na co dzień. Ważne jest także krzewienie kultury szanowania i naprawiania rzeczy, a nie traktowania ich jako jednorazowych.

Opracowanie: Wojciech BuszkaFESTYN  WARZYWNY
WARZYWA SĄ NA 5

W dniach od 12 do 16 września nasi uczniowie brali udział w tygodniu warzywnym. Każdy dzień tygodnia związany był z wykonaniem i rozwiązywaniem  przydzielonych zadań tematycznych dotyczących dyni i cukinii. Podsumowaniem tygodnia był Festyn warzywny, podczas którego uczniowie ze  wszystkich klas prezentowali przed zgromadzoną publicznością Odlotowe Plakaty Dyniowe, stanowiące jednocześnie bilety wstępu oraz inscenizację wiersza  „Zarozumiała Dynia”. Uczniowie brali udział w konkurencjach sportowych (dyniowe kręgle, dyniowy slalom, rzut dynia do celu, skoki przez dynie) oraz zabawach integracyjnych w kręgu, gdzie dużo śmiechu wywołała wędrująca dynia podawana z rąk do rąk w rytm skocznej muzyki, rozwiązywali zagadki sprawdzające wiedzę na temat warzyw. Podsumowaniem udziału w Festynie było  skomponowanie przez każdą klasę, ozdobnych dyń z wykorzystaniem materiałów dekoracyjnych oraz degustacja pysznej zupy dyniowej i cukiniowej.  Różnorodność smaków, wrażenia wzrokowe i węchowe, sprzyjały szybkiej konsumpcji tych wspaniałych potraw. Wszyscy świetnie się bawili, czemu sprzyjała wspaniała atmosfera, dzięki czemu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, spontanicznie czerpali radość ze wspólnej zabawy.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania rodzicom za dostarczenie warzyw i owoców, które jako elementy dekoracyjne rozmieszczone na terenie szkole cieszyły oczy uczniów, pracowników i rodziców przez cały tydzień.

Opracowanie: Beata BiałkowskaManufaktura Słodyczy Karmelowo

Klasa IV-VI B i II-III B gimnazjum uczestniczyły w zajęciach pokazowych w Manufakturze Słodyczy „Karmelowo”. Specjały z cukru są wykonane w 100 % ręcznie. Uczniowie zobaczyli jak powstaje karmel oraz mogli posłuchać w jaki sposób powstają słodycze. Każdy uczestnik pokazu samodzielnie wykonał według własnego projektu lizaka. Było super słodko!

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-MachnioPodziękowania dla Pani Moniki Szostak!

Dziękowaliśmy już Pani Monice Szostak za voucher - o tym też pisaliśmy - a teraz jeszcze raz dziękujemy za miłe słowa zamieszczone na Facebooku przez Panią Monikę i dary rzeczowe dla wychowanków. Ma Pani ogromne serce! Z przyjemnością wręczyliśmy Pani Monice osobiście kartkę z podziękowaniami.

Opracowanie: Elżbieta Wolska-GręboszProgram dotyczący profilaktyki uzależnień od narkotyków i alkoholu
„Zdrowy styl życia w Twoich rękach.
Alkoholowi i narkotykom mówimy NIE!”
sfinansowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dygowie

Program profilaktyczny skierowany jest do wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Ma on na celu:
doskonalenie umiejętności zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego bez alkoholu i narkotyków,
kształtowanie postaw prozdrowotnych,
podwyższenie samooceny wychowanków, dzięki nabytym umiejętnościom,
kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,
kreowanie właściwych wzorców spędzania czasu wolnego.
przygotowanie do prowadzenia gospodarstwa domowego.
Na program składa się 7 etapów, które realizowane będą w miesiącu wrześniu
i październiku. A są to:
zajęcia profilaktyczne „Zdrowy styl życia w teorii i praktyce”,
zajęcia profilaktyczne „Nie czas na nudę!” - wyjście do muzeum 6D Maszoperia w Kołobrzegu,
zajęcia profilaktyczne „Życie na pełnej petardzie bez narkotyków”,
zajęcia profilaktyczne „Łamiemy nie tylko umysły”,
zajęcia profilaktyczne - wspólne wykonanie plakatu promującego zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Serca,
zajęcia profilaktyczne - wyjście do Miasta Myszy, jako atrakcyjny wypełniacz czasu wolnego,
podsumowanie projektu - spotkanie przy słodkiej przekąsce.
Suma dofinasowania – 700,00.

Koordynator programu: Elżbieta Wolska-GręboszRozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Gościły u nas Pani Helena Rudzis -Gruchała Wicestarosta Kołobrzeski oraz Pani Anna Mieczkowska Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor szkoły wraz z gronem pedagogicznym powitali uczniów i rodziców a szczególnie serdecznie nowych uczniów rozpoczynający naukę w Okruszku.
Wszystkim życzymy sukcesów i powodzenia w szkole!

Opracownie: Monika Tyszkiewicz - Machnio
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego