Kwiecień 2018 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Kwiecień 2018

Archiwum > Wydarzenia > 2018
 Zajęcia na pływalni - MOSiR w Kołobrzegu - Milenium

 
Od kwietnia 2018 rusza  projekt profilaktyczno–terapeutyczno–wychowawczy sfinansowany ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg. Celem projektu jest  nauka pływania elementarnego z zastosowaniem elementów metody Halliwick, ogólny rozwój sprawności fizycznej, wytrzymałości, koordynacji i szybkości. Usprawnianie i stymulowanie układu nerwowego, układu oddechowego i układu mięśniowo-szkieletowo-wiązadłowego. Projekt dostosowany jest domożliwości psychoruchowych uczniów. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i odbywają się na pływalni ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń rozwijających sprawność ruchową w wodzie z generalizacją jej w życiu codziennym. Projekt realizowany będzie od kwietnia do listopada 2018 roku.  
 
Zajęcia odbywają się na pływalni „ Milenium” dwa razy w tygodniu.

 
Osoba odpowiedzialne za realizacje projektu – Wojciech Buszka, Rodosław Michałowski
    VIII WIOSENNY TURNIEJ KOSZYKÓWKI, SZCZECIN 25.04.2019

DRUŻYNA W  SKŁADZIE:
  • MAREK TOKARSKI
  • MAREK KOWALCZYK
  • DOMINIK BŁĄDEK
  • DAWID RUDEWICZ
  • PAWEŁ GOZDAL

REPREZENTACJA  SOSW „OKRUSZEK” ZAJĘŁA  I MIEJSCE.
WYNIKI MECZÓW:
SOSW „OKRUSZEK”, SOSW POLICE - 3  :  4
SOSW „OKRUSZEK”, WTZ KOŁOBRZEG - 12  : 7
SOSW „OKRUSZEK”,SOSW 1 SZCZECIN - 13  :  2

DRUŻYNA  STARTOWAŁA POD OPIEKĄ STANISŁAWA KOZICKIEGO

Opracowanie: Stanisław Kozicki
 
Czy wizyta w urzędzie może być interesująca? Okazuje się, że jak najbardziej

Uczniowie Okruszka odwiedzili kołobrzeski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach projektu pn. „Projekt z ZUS”, którego celem jest przekazanie młodym ludziom podstawowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych: czemu służą, jakie składki trzeba płacić i co należy się w zamian. Dowiedzieli się m.in., co to jest i jak obsługiwać qmatic (urządzenie do systemu kolejkowego), jak działa urzędomat, który przyjmuje dokumenty przez całą dobę oraz gdzie załatwić swoje sprawy.
Uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń w Polsce. Dowiedzieli się, jakie są korzyści z legalnej pracy. Mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami, którzy odpowiadali na zadawane przez uczniów pytania.
Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie na pewno wykorzystają w codziennym życiu.
Podsumowaniem projektu jest wykonanie prac w dowolnej formie (plakat, prezentacja, film albo komiks), które zostaną przekazane do ZUS w Szczecinie.

                                                                                            Opracowanie: Kamila WinieckaWarsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – Kulinarne podróże po Europie”. Polskie jadło – swojskie jadło.

24 kwietnia 2018r. uczniowie. Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz do Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni polskiej oraz wspólnie przyrządzili  i ugotowali zupę pomidorową i lepili pierogi ruskie. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw oraz poznanie tradycyjnych potraw kuchni polskiej pozwoliła młodzieży niepełnosprawnej na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się,   organizacji   własnego działania w sytuacjach życia codziennego, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego, sporządzania podstawowych potraw i ich podawania. Ta forma zajęć stwarza doskonałe możliwości do pracy w warunkach  domowych dla własnych potrzeb oraz do przyszłej pracy zawodowej i życiowej osoby niepełnosprawnej.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.  
Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata Rebelska

 
„Magiczny Kapelusz”

24 marca 2018r. odbył się w naszym ośrodku spektakl profilaktyczny pt.: „Magiczny Kapelusz” w wykonaniu zespołu teatralnego - Grupa T z Torunia, zrealizowany w ramach projektu p.n. „Wiem, rozumiem - nie biorę” dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na rok 2018.  
Przedstawienie, w którym uczestniczyli nasi uczniowie to 45 minutowa dawka humoru, dobrej zabawy i poważnej profilaktyki w tle. Aktorzy wcielili się w bajkowe postaci Słonia i Mrówki i za ich pośrednictwem opowiadali o problemach z jakimi borykają się w swoim życiu już najmłodsze dzieci. Kłopoty z pozytywną samooceną, a także nie zawsze pozytywne relacje z rówieśnikami i sposób radzenia sobie z tymi trudnościami zostały zaprezentowane w zabawny, ciepły i czytelny dla naszych uczniów sposób.
Spektakl kabaretowy w przystępnej i atrakcyjnej formie realizuje takie cele jak: kształtowanie postaw tolerancji dla odmienności, akceptacji siebie i innych jakże istotne w profilaktyce uzależnień.

Opracowała: Dorota Filipczak-Wojnicz

 „Kulinarne podróże w Okruszku”

Dnia 23.04.2018 r. odbyła się w naszej szkole druga edycja konkursu „Kulinarne podróże w Okruszku”. Tym razem poznaliśmy smaki  Francji. Drużyny złożone z poszczególnych zespołów klasowych miały za zadanie przygotować francuski deser – gofry z jogurtem i świeżymi owocami, skomponowane i udekorowane wg własnego pomysłu. Ekipy przyjęły nazwy francuskich miast i startowały pod flagami symboli, kojarzących się z kuchnią francuską. Jurorzy wyłonieni z poszczególnych drużyn przyznawali punkty za walory smakowe i wizualne dania. Zwycięzcom gratulujemy miejsc na podium, a wszystkim uczestnikom zaangażowania i zdolności kulinarnych. Serdeczne podziękowania składamy również Radzie Rodziców, za finansowe wsparcie przy zakupie produktów spożywczych.

Opracowanie: Natalia KamińskaRegionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

19 kwietnia 2018r. w hali sportowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy ulicy Wąskiej odbył się Regionalny Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych, którego celem było umożliwienie uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych osobom niepełnosprawnym intelektualnie ze sprzężoną niepełnosprawnością aparatu ruchu, popularyzacja Programu Treningu Aktywności Motorycznej jako programu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, podsumowanie efektów rehabilitacyjnych uzyskanych w trakcie zajęć Olimpiad Specjalnych w regionach oraz rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie zachodniopomorskim – integracja ze społeczeństwem.

Organizatorem imprezy był: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Okruszek” w Kołobrzegu

Uczestnicy Regionalnego Dnia Treningowego Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Okruszek” w Kołobrzegu – Klub „Radość”
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koszalinie - Klub „Rzeka”
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szczecinie  - Klub „Promyk”
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szczecinku – Klub „Gryf”
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Warninie    - Klub „Wicher”
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kołobrzegu –  Klub „Jantar”
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kołobrzegu – Klub  „Jantar”
Dom Pomocy Społecznej w Kołobrzegu – Klub „Jantar”

Opracowanie: Beata Rebelska
    


Lekcja muzealna

We wtorek  17 kwietnia uczniowie siedmiu klas  „Okruszka”  wzięli udział w lekcji w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obejrzeli wystawę  pt.  „Celnicy w służbie Rzeczpospolitej”. Mogli dowiedzieć się,  jaką rolę  w państwie pełnią celnicy oraz jak chronione są granice Polski. Mieli okazję obejrzeć produkty pochodzące z udaremnionych prób przemytu. Zobaczyli również, jakich sposobów używają przemytnicy, aby ukryć nielegalne towary. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się skóra pumy, wypożyczona przez celników z lotniska w Goleniowie.  

Opracowanie: Wojciech BuszkaProjekt "Zdrowo jem, więcej wiem"

W naszej szkole realizowany jest projekt Fundacji BOŚ „Zdrowo jem, więcej wiem” pod honorowym patronatem żony Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat zdrowego żywienia, angażując się w różnorodne aktywności i tym samym zdobywają punkty w rywalizacji o nagrody. Drużyna „Okruszków” to kl. III a pod przewodnictwem p. Marty Staszczak, natomiast drużyna „Owocusiów” to kl. I a pod przewodnictwem p. Kingi Świderskiej. Zgłoszonych do projektu jest wiele drużyn z całej Polski. Prosimy o trzymanie kciuków za nas!

Opracowanie: Marta StaszczakKonkurs „Rodzinna Palma Wielkanocna”

W tym roku wychowankowie internatu z zapałem przygotowywali palmy na Powiatowy Konkurs „Rodzinna Palma Wielkanocna”. Prace wychowanków zostały nagrodzone wyróżnieniem i dyplomami pocieszenia. Wyróżnienie za swoją palmę otrzymał Arkadiusz. Dyplomy i drobne nagrody otrzymali: Anastazja, Maja, Kacper i Cezary. Wszystkim  uczestnikom gratulujemy i czekamy na kolejne piękne prace.

Opracowanie: Irena Kołodziej - WałęskaWarsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – Kulinarne podróże po Europie”

W dniach od 09 kwietnia do 07 grudnia 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek” w Kołobrzegu, odbywają się „Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – Kulinarne podróże po Europie”. Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r. Głównym celem realizacji warsztatowych  zajęć jest konieczność rozwijania autonomii osób niepełnosprawnych intelektualnie, tzn. wspierania ich w osiąganiu maksymalnej niezależności w zakresie zaspokajania własnych potrzeb i zaradności w życiu codziennym oraz przygotowanie ich do pracy we własnym gospodarstwie domowym. Zajęcia z gospodarstwa domowego będą miały charakter praktyczny i teoretyczny, z przewagą tego pierwszego i pozwolą na opanowanie podstawowych umiejętności i wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego. Uczestnicy  warsztatów wezmą udział w zajęciach kulinarnych, które będą miały charakter praktyczny i teoretyczny. Forma oraz tematyka zajęć umożliwi osobom niepełnosprawnym  doświadczenie wielu codziennych czynności,  przez co będą one mogły  doskonalić umiejętności samoobsługowe, rozwijać zainteresowania dotyczące innych krajów oraz odmiennych kręgów kulturowych, wykształcić akceptację i tolerancję wobec innych narodów i kultur, rozwijać umiejętność poznania siebie  i otaczającego świata. Uczestnicy warsztatów w każdym miesiącu będą zdobywać wiedzę na temat  innego  kraju europejskiego, zaczynając od poznania własnej ojczyzny. W kolejnych  miesiącach wyruszą do Włoch, Grecji i Hiszpanii (prezentacje multimedialne, wyjścia do restauracji, udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach warsztatowych). Wspólne przyrządzanie, gotowanie oraz degustacja potraw z innych krajów pozwoli młodzieży niepełnosprawnej na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, komunikowania swoich potrzeb,  wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się, organizacji własnego działania w sytuacjach życia codziennego, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego, sporządzania podstawowych potraw i ich podawania,,  znajomości podstawowych przepisów BHP, wyrobienia nawyku pracowitości i gospodarności. Ma to ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
Realizacja części zajęć w lokalach gastronomicznych oraz na terenie Edukacyjnego Gospodarstwa Agroturystycznego pozwoli na generalizację już nabytych umiejętności oraz stworzy okazję do nabywania nowych. Atrakcyjna forma zajęć oraz różnorodność planowanych treści wpłynie pozytywnie na wzbogacenie doświadczeń osób niepełnosprawnych poprzez stałe aktywizowanie ich do działań mających na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przygotowania do podjęcia w przyszłości pracy zawodowej.
Zadaniem objęta jest grupa młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie uczęszczająca do Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz do Gimnazjum Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek” w Kołobrzegu. Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego będą odbywały się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” w Kołobrzegu, prowadzone będą również w restauracjach na terenie miasta oraz w Edukacyjnym Gospodarstwie Agroturystycznym "Nadmorskie Zacisze" w Mielnie.
Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” działające przy  Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek”,  którego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej i sportowej zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, a także tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.   

Opracowanie: Beata Rebelska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego