Grudzień 2019 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Grudzień 2019

Archiwum > Wydarzenia > 2019Jasełka

20 grudnia w Sali Koncertowej Ratusza odbyły się Jasełka pełne nadziei i miłości na lepsze jutro. Świąteczne przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej „Milutek”, w podniosłej przedświątecznej atmosferze nabrało szczególnego wdzięku. Jasełka są najmilszym sposobem przypomnienia o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wprowadzają w nastój Świąt Bożego Narodzenia, a w wykonaniu naszych uczniów wyjątkowo wzruszają. Młodzi aktorzy z przejęciem wcielili się w swoje role. Aniołowie udowodnili, że dobro jest największą wartością, a siła wiary i miłości w drugiego człowieka jest w stanie pokonać zło. Maryja z miłością trzymała nowonarodzonego, pasterze, aniołowie i królowie nie odstępowali od żłóbka. Występ uczniów wywołał uśmiech na twarzach rodziców, którzy z dumą, a niejednokrotnie z łezką w oku podziwiali swoje pociechy. Cudowną świąteczną atmosferę zaproszeni goście i rodzice zabrali do swoich domów.

Opracowanie: Beata  Rebelska„Ta nadzieja znów wstąpi w nas,
nieobecnych odezwą się cienie,
uwierzymy kolejny raz
w jeszcze jedno Boże Narodzenie”

Wigilia dla samotnych

Samotne święta są bardzo trudnym okresem dla tych, którzy je przeżywają - w końcu Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. W ten magiczny czas dbamy o to , by nikt nie pozostał sam przy świątecznym stole. Uczniowie z klasy I B PP oraz uczniowie z klasy III PP włączyli się w przygotowania związane z organizacją Wigilii dla Samotnych. W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali,  zaprojektowane i uszyte  przez siebie poduszki, maskotki świąteczne, pluszami, gry  i słodkości, które z pewnością przyniosą wiele radości dzieciom, dla których te cudowności zostały przeznaczone. Ta wigilia będzie z pewnością niezwykła, bo przepełniona prosto z serca bijącym blaskiem.

Opracowanie: Beata Rebelska

Grafika: Dłonie ogrzewane przez świeczkę.„OKRUSZKOWY” DAR SERCA
DLA HOSPICJUM STACJONARNEGO W KOŁOBRZEGU.

W listopadzie oraz w grudniu na terenie naszego ośrodka, Szkolne Koło Wolontariatu, zorganizowało zbiórkę środków opatrunkowych i pielęgnacyjnych na rzecz Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu. W akcję włączyli się uczniowie wraz z rodzicami i pracownicy. W krótkim czasie udało się zebrać ręczniki jednorazowe, podkłady, środki odkażające, opatrunkowe i pampersy, które wpłyną na podniesienie komfortu funkcjonowania osób chorych oraz personelu medycznego.  Świąteczne paczki, które osobiście spakowali nasi „Mikołajkowi Wolontariusze”, dostarczyli na teren Hospicjum  uczniowie klasy I B PP, II PP i III PP. Pracownicy Hospicjum przyjęli wszystkich  bardzo serdecznie i zapoznali ze strukturą oraz zasadami funkcjonowania placówki. Pacjentom oraz personelowi Hospicjum uczniowie przekazali życzenia spokojnych, pełnych ludzkiej życzliwości świąt Bożego Narodzenia. To kontynuacja naszej współpracy z Hospicjum, która, mamy nadzieję, będzie się dalej rozwijać.

Szczególne podziękowania składamy Rodzicom Naszych Uczniów, którzy tak mocno zaangażowali się w tą akcję.

Opracowanie: Beata Rebelska
 Koncert Kolęd i pastorałek. Opowieść wigilijna.

 
17 grudnia  odbył się  Koncert kolęd i pastorałek. Opowieść wigilijna. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania własnego wykonania i interpretacji wybranego utworu muzycznego. Wszyscy zgromadzeni chętnie włączali się do wspólnego kolędowania. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali świąteczne paczki sfinansowane przez Intermarche Kołobrzeg.

 
Opracowanie : Monika Tyszkiewicz - Machnio„Wigilia Pani Skurcz”

11 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Spektakl „Wigilia Pani Skurcz”, inspirowany jednym z najsłynniejszych dzieł Karola Dickensa, wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że Wigilia Pani Skurcz, będzie dla wszystkich niezapomnianym spotkaniem teatralnym, którego głównym przesłaniem jest miłość, zrozumienie i umiejętność dzielenia się z innymi ludźmi.

Udział w spektaklu dofinansowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata BiałkowskaMikołajki w "Okruszku"

Dnia 6 grudnia 2019 roku nasz Ośrodek odwiedził Św. Mikołaj wraz z śnieżynkami z Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu. Uczniowie witali Mikołaja piosenkami i wierszami o tematyce świątecznej. Każdy z uczniów otrzymał słodki upominek. Wszyscy spędziliśmy czas w miłej i świątecznej atmosferze.

Opracanie: Halina LesykKONKURS NA NIEZWYKŁĄ RODZINNĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

06 grudnia 2019r. został rozstrzygnięty Konkurs na Rodzinną Ozdobę Świąteczną, w którym wzięło udział 12 uczniów ośrodka wraz z rodzinami. W związku z tym, że każda świąteczna ozdoba została przygotowana zgodnie z tradycją, charakteryzowała się estetyką, precyzją oraz  artystycznym kunsztem wykonania,  Jury miało nie lada zadanie z wybraniem tych najpiękniejszych.
Po niezwykle burzliwych obradach, podczas których każdy miał innego  faworyta, wyłoniono zwycięzców.Członkowie Jury przyznali zgodnie, że każdy z uczestników konkursu jest zwycięzcą i  zasłużył na szczególne wyróżnienie. Każdy otrzymał świąteczny upominek.

Wyniki Konkursu na Niezwykłą Rodzinną Ozdobę Świąteczną:
 • I miejsce - Paweł Gozdal z mamą
 • II miejsce - Marcel Miętus z mamą
 • III miejsce - Maja Adamczewska z mamą

Wyróżnienia:
 • Weronika Sarnicka z mamą
 • Alicja Hekert z mamą
 • Damian Kaczanowski z mamą
 • Katarzyna Kusiakiewicz z mamą
 • Patryk Jarosz z mamą
 • Marcin Czerniak z mamą
 • Kamila Rzepkowska z rodziną
 • Michał Teliżewski z rodziną
 • Stanisław Kozak z mamą

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom uczniów za przygotowanie pięknych ozdób świątecznych oraz udział w konkursie.

Opracowanie: Beata Rebelska
 „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

W dniach 15-22.10.2019r. nasz Ośrodek wziął udział w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski na rzecz integracji osób z dysfunkcją wzroku.
 
We wstępie zapoznano pracowników z materiałami przybliżającymi wiedzę na temat funkcjonowania osób niewidomych, barier i ograniczeń w środowisku oraz prostych sposobów i wskazówek pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Uczniowie obejrzeli filmy załączone na stronie SOSW nr 1 Bydgoszcz oraz filmy  takie jak: „Guide Dog 2 - pies przewodnik niewidomych”, „Przemieszczam się choć nie widzę”, przedstawiono prezentację multimedialną pn. „Techniki korzystania z białej laski”.
 
W formie warsztatów przeprowadzono ćwiczenia, które miały na celu uświadomienie znaczenia zmysłów kompensacyjnych ułatwiających zrozumienie stanu emocjonalnego osoby niewidomej, rozpoznanie emocji oraz sposobów zniwelowania lęku. Uczestnicy z założonymi opaskami na oczach mieli za zadanie, używając zmysłu węchu - rozpoznać zapachy; za pomocą dotyku - odgadnąć rzeczy ukryte w pudełku, odnaleźć klocki domino wg różnych faktur; za pomocą słuchu - rozpoznać dźwięki naturalne z najbliższego otoczenia. Uczniowie i nauczyciele mieli również okazję zapoznać się z pismem Brailla.
 
W efekcie naszych działań pod koniec listopada b.r. nasz Ośrodek zdobył CERTYFIKAT PLACÓWKI PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM.

Opracowanie: Kamilla WinieckaDzień Pluszowego Misia

W dniu 03.12.2019 r. uczniowie klas IV-VIII  uczestniczyli  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim ulubionym małym lub dużym przyjacielem – Misiem lub pluszakiem.
Przybyły misie małe, średnie i duże, kolorowe, brązowe, białe, żółte i różowe. Wszystkie mięciutkie, puchate i milutkie. Każdy był piękny, wyjątkowy i kochany. Po prezentacji ulubieńców  przyszedł czas na wspólną zabawę. Na początku dzieci zilustrowały ruchem wiersz o codziennych czynnościach Misia.  Następnie zaśpiewały piosenki o misiu oraz obejrzały teatr Kamishibai pt. „Złotowłosa i trzy misie”. Po tym przyszedł czas na konkurencje. Dzieci łowiły ryby i przenosiły małe elementy misiowymi łapkami, układały misiowe portrety z puzzli a na koniec by odzyskać siły po tych emocjonujących zabawach mogły się posilić miodowym „małym co nieco” oraz zrobić sobie fotografię z misiami. Dzieci i misie bawiły się wspólnie z ogromną radością i zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że wesołe świętowanie z misiami zostanie we wspomnieniach dzieci na długo.

Opracowanie: Aleksandra Politowska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego