Listopad 2018 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Listopad 2018

Archiwum > Wydarzenia > 2018IX Przegląd Twórczości Osób, Którym Wędruje Się Trochę Trudniej

17 listopada 2018 odbył się „ IX Przegląd Twórczości Osób, Którym Wędruje Się Trochę Trudniej”. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z klasy III A i V A z inscenizacją ruchową piosenki „Jesteśmy stąd”, w której młodzi artyści poprzez taniec wyrazili myśl przewodnią spotkania – NIEPODLEGŁOŚĆ. Cała impreza przebiegała w wyjątkowej atmosferze  otwartości na potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych z placówek o profilu specjalnym i integracyjnym.  Zaprezentowane występy skłaniały do refleksji oraz dostarczyły wiele wzruszeń.  

Opracowanie: Kamilla Smykowska, Aleksandra Politowska
START DRUŻYNY KLUBU OS „RADOŚĆ” PRZY SOSW „OKRUSZEK” W KOŁOBRZEGU
W XXII REGIONALNYM TURNIRJU KOSZYKÓWKI OLIMPIAD SPECJALNYCH

DRUŻYNA W SKŁADZIE: BRAJAN  SIUDOWSKI, PAWEŁ  GOZDAL , ARKADIUSZ  DAŚKO, MARIUSZ ZGICZYŃSKI,  PATRYK  BARTOSZEWICZ,  ERYK  RZEPKOWSKI   ZAJĘŁA  I MIEJSCE W  TURNIEJU.
 
ZAWODNICY  OTRZYMALI ZŁOTE  MEDALE  I  PIĘKNY  PUCHAR ,KTÓRY  ZOSTAŁ UMIESZCZONY  WŚRÓD POZOSTAŁYCH  PUCHARÓW WYWALCZONYCH PRZEZ SPORTOWCÓW  KLUBU OLIMPIAD SPECJALNYCH „RADOŚĆ”.
 
TURNIEJ  ROZEGRANY  ZOSTAŁ  28.11.2018 W KOSZALINIE.

ZAWODNICY STARTOWALI  POD  OPIEKĄ  RADOSŁAWA  MICHAŁOWSKIEGO I STANISŁAWA  KOZICKIEGOAndrzejki

We wtorkowy poranek, w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie andrzejkowe. W świat magii i czarów wprowadził nas Czarodziej Dario wraz ze swoją asystentką. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem czekali na magiczne sztuczki i chętnie w nich uczestniczyli. W zabawach wsparciem i pomocą służyli czarodzieje i wróżki z Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu.
Dużą atrakcję stanowił ogłoszony tydzień wcześniej, konkurs na najładniejsze i najbardziej oryginalne przebranie andrzejkowe. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie stroje były piękne i ciekawe.
Za świetną zabawę dziękujemy Czarodziejowi Darkowi oraz pani pedagog Małgorzacie Rogoży i młodzieży z klas humanistyczno-psychologicznych.

Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – Kulinarne podróże po Europie: „Hiszpańskie smaki i przysmaki”.

W dniach od 21  do 23 listopada 2018r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie z Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę dotyczącą tradycji  i smaków kuchni hiszpańskiej oraz wspólnie przyrządzili  paellę mixta, duszone krewetki, sałatkę surimi, sałatkę makaronową ora churros. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw oraz poznanie tradycyjnych potraw kuchni włoskiej pozwoliła młodzieży niepełnosprawnej na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się,   organizacji   własnego działania w sytuacjach życia codziennego, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego, sporządzania podstawowych potraw i ich podawania. Ta forma zajęć stwarza doskonałe możliwości do pracy w warunkach  domowych dla własnych potrzeb oraz do przyszłej pracy zawodowej i życiowej osoby niepełnosprawnej.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata RebelskaDzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Dziś młodszych uczniów naszej szkoły do wspólnej zabawy zaprosił więc Miś. Można było zmierzyć  się w misiowych konkurencjach i dowiedzieć skąd wzięły się pluszowe misie. Wspólną zabawę zakończyły pamiątkowe zdjęcia  i słodki poczęstunek.

Opracownie: Aleksandra Politowska, Kinga Swiderska„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
– Kulinarne podróże po Europie”
W rytmie Zorby „greckie smaki i przysmaki”

Uczniowie Szkoły  Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie z Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach kulinarnych w restauracji, podczas których zamawiali samodzielnie dania z karty, prowadzili konwersację z kelnerem, uregulowali rachunek. Uczniowie docenili wartości smakowe kuchni greckiej konsumując kalmary w cieście oraz grek gyrosa. Ta forma zajęć pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem działań realizowanych w ramach projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata RebelskaZakończono projekt „Działalność terapeutyczno-wychowawcza i profilaktyczna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie”

W ramach projektu realizowano zajęcia na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, w których uczestniczyło ośmiu uczniów „Okruszka”. Projekt adresowany do  dzieci i  młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie sfinansowano ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na rok 2018 w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołobrzegu. Podczas  cotygodniowych zajęć na basenie, które odbywały się od kwietnia do listopada uczniowie oprócz podstawowych umiejętności pływackich rozwijali umiejętności z zakresu samoobsługi, uczyli się przestrzegania zasad bezpieczeństwa, radzenia sobie z negatywnymi uczuciami. Nabywali umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Głównym celem projektu było ukazanie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną właściwych, atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego jako alternatywy dla zachowań ryzykownych i patologicznych.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu byli nauczyciele SOSW „Okruszek” Rodosław Michałowski i Wojciech Buszka."Rekord dla Niepodległej" w "Okruszku"

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy.
Z tej okazji 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszego ośrodka odśpiewali hymn narodowy. Tym samym włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej” organizowaną przez MEN.

Opracowanie: Aleksandra Politowska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego