30-lecie Okruszka - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

30-lecie Okruszka

Historia placówkiPrzemówienie przewodniczącej Rady Rodziców pani Magdaleny Kusiakiewicz

„Okruszek” to wyjątkowa szkoła. Wyjątkowa począwszy od samej nazwy. Okruszek kojarzy nam się z czymś drobnym, niezauważalnym. Tym czasem to co wydawać by się mogło „drobne” tu nosi znamiona sukcesu, a nad tym co często bywa przeoczone tu otrzymujemy szczególną pieczę i uwagę. Należało by oczywiście powiedzieć, że jest to szkoła niezwykła bo jak inaczej określić tutejszą codzienność? Codzienność, gdzie pozorna zabawa jest ciężką pracą, a wszelkie przedsięwzięcia choćby najbardziej szalone i kreatywne dają szansę na zwyczajną codzienność. Jako rodzic składam ogromne podziękowania nauczycielom i obsłudze szkoły za to, że moje dziecko się smuci.... wracając do domu za szkoły! I za to ,że śmieje się wsiadając co rano do busika. Dziękuję za to, że poznajecie nasze dzieci, że chcecie je rozumieć ,że wam się to udaje. Czuję się bezpiecznie gdy moje dziecko jest z Wami a wszystkie dzieci, które ukończyły Tą szkołę na przestrzeni trzydziestu lat są przykładem, że można wszystko o ile otrzyma się szansę. Z okazji urodzin pragnę życzyć wielu wspaniałych pomysłów by ta jednostka zawsze była nadzwyczajna, by niosła radość i dawała szansę na równość. Życzę także hojnych sponsorów!

Przemówienie pana Jacka Basaka w imieniu rodziców absolwentów Okruszka

Jako przedstawiciel rodziców byłych uczniów „Okruszka” mogę stwierdzić, że w sytuacji która nas spotkała, w codziennej walce o normalność naszych dzieci, naszych rodzin , mieliśmy szczęście, że powstał i jest „Okruszek”!
- „Okruszek” gdzie wszyscy są traktowani serdecznie i z szacunkiem,
- „Okruszek” gdzie dostrzega się i wzmacnia zdolności i umiejętności każdego dziecka,
- „Okruszek” gdzie wszyscy się wzajemnie wspierają,
- „Okruszek” gdzie dziecko jest bezpieczne i ważne,
- „Okruszek” gdzie pracują nasi wypróbowani przyjaciele.
Pracownicy „Okruszka”: jesteście potrzebni i  zawsze będziecie potrzebni!
Wielu lat owocnej pracy!
A wszyscy Państwo, którzy możecie pomóc w tak potrzebnej rozbudowie obiektu, którzy możecie sprawić, że pracownikom będzie się lepiej pracować a dzieciom owocniej się uczyć i rehabilitować – ZRÓBCIE TO!
,,Wspomnienia są kartą historii
i stanowią skarbnicę przeszłości
głęboko zakorzenionej  w sercach
i pamięci ludzkiej ...’’

30 – lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek”

Rok 2017 dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” na długo utrwali się w pamięci. To niezwykłe i jakże ważne wydarzenie 30 - rocznica powstania ośrodka. Z okazji tak pięknego Jubileuszu placówka zorganizowała uroczyste obchody w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu w dniach od 16 do 17 maja 2017r. Spotkanie, które przybliżyło rolę,  dzieje ośrodka, było okazją do wspomnień, refleksji i zadumy, pozwoliło ocenić zapisaną kartę 30-letnich wydarzeń ośrodka, jego sukcesów, osiągnięć a także trudności i przeciwności, które musiano pokonać. W ciągu 30 lat zmieniło się wiele. Jest jednak coś, co pozostało niezmienne, przez cały okres istnienia ośrodka – jego szerokie otwarcie na środowisko i dążenie do tego, by każde dziecko czuło się tu dobrze. W uroczystościach uczestniczyli rodzice, uczniowie, absolwenci, pracownicy, zaproszeni goście oraz  grono byłych pracowników ośrodka, którzy cieszą się zasłużoną emeryturą. Przed licznie zgromadzoną publicznością, w pierwszym dniu obchodów Jubileuszu, prezentowali swoje umiejętności artystyczne pracownicy „Okruszka”, którzy swoimi występami dedykowanymi uczniom i absolwentom zachwycili wszystkich. Ich  umiejętności aktorskie, które zaprezentowali w   „Metamorfozach”, „Samochwale” i „Murzynku Bambo” na długo utrwalą się w pamięci oglądających. Uczniowie poprzez prezentację swoich umiejętności artystycznych pokazali, że wartość człowieka i  jego piękno tkwi w sile jego ducha oraz stałym dążeniu do pokonywania własnych ograniczeń i słabości. Ich występy wywołały wiele wzruszeń na twarzach widzów.

Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania i obrony praw dziecka uhonorował Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Okruszek” Odznaką Honorową za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.


Zarząd Oddziału Okręgowego Towarzystwa przyjaciół Dzieci w Koszalinie wyróżnił nasz ośrodek Statuetą „Przyjaciel Dziecka”.

Podczas drugiego dnia obchodów 30 – lecia  Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego „Okruszek”, odbył  się Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Województwa   Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów”, podczas którego swoje umiejętności artystyczne  prezentowali uczniowie z Zespołu   Szkół Specjalnych   im. Jana Pawła II   w Białogardzie,  z Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w  Nowogardzie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szczecinku, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie, ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego w Warninie, ze Specjalnego  Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu  w Tanowie oraz ze Specjalnego  Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  im. M. Grzegorzewskiej w Sławnie.

Honorowy Patronat Przeglądu Twórczości  Artystycznej  Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Województwa Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów” objęli:
  • Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka
  • Pani Anna Mieczkowska -  Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
  • Pan Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski,
  • Pan Janusz Gromek - Prezydent Miasta Kołobrzeg

Wsparcia finansowego udzielili:
  • Starosta Kołobrzeski,
  • Prezydent Miasta Kołobrzeg,
  • Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”

Przesłanie realizacji Przeglądu, jakim jest prawo osoby niepełnosprawnej do godności, szacunku, miejsca w społeczeństwie i pełnego udziału w życiu społecznym, zostało w pełni zrealizowane. Wszyscy uczestnicy wyjechali zadowoleni, pełni wrażeń i nadziei na spotkanie za rok.

Składamy podziękowania uczniom z  Zespołu  Szkół Policealnych – wydział technik masażysta, terapeuta zajęciowy w Kołobrzegu, którzy służyli pomocą i wsparciem podczas obchodów 30 – lecia ośrodka.

Podziękowania składamy zakładom cukierniczym:
  • Mielnik Włodzimierz i Andrzej
  • Usługowy Zakład Cukierniczo – Piekarski
  • Piekarnia, cukiernia. Wendland O.
za przekazanie ciast.  

Dziękujemy rodzicom, którzy upiekli pyszne ciasta.

Opracowanie: Beata BiałkowskaPrzegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
z Województwa Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów”,
w ramach obchodów 30 – lecia SOSW „Okruszek”,
w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
w dniu 17.05.2017

Fotorelacja:Obchody 30-lecia SOSW "Okruszek"
w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
w dniu 16.05.2017

Fotorelacja:
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego