Maj 2017 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Maj 2017

Archiwum > Wydarzenia > 2017
 Sianoploty na Zielonej Farmie

Kolejny raz odwiedziliśmy Zieloną Farmę, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych pt. „Sianoploty”. Niezwykle przyjaźni gospodarze zapoznali nas ze sztuką rękodzielniczą, oprowadzili po swoim gospodarstwie ukazując piękno farmy oraz mieszkające na niej zwierzaki. Pobyt zakończyliśmy wycieczką na wozie drabiniastym do lasu oraz kiełbaską z ogniska.

Opracowanie: Anna Leśniewska
    VI etap projektu „Wiem co jem-zdrowo żyję – STOP UŻYWKOM”
finansowanego ze środków  Gminy Miasto Kołobrzeg

W poniedziałkowy poranek upiekliśmy muffiny bananowo- owsiane z żurawiną. Uczniowie samodzielnie wykonali mąkę owsianą poprzez zmielenie płatków owsianych. Z owej mąki przygotowali pyszną i bogatą w błonnik przekąskę na drugie śniadanie.

Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska
 V etapu projektu  „Wiem co jem-zdrowo żyję”

Już po raz czwarty przygotowywaliśmy pożywną przekąskę na drugie śniadanie.
Tym razem w ramach  V etapu projektu „Wiem co jem-zdrowo żyję”  finansowanego ze środków  Gminy Miasto Kołobrzeg, uczniowie w miłej atmosferze, przyrządzili dietetyczne ciasto daktylowe bez cukru i tłuszczu. Ku zdziwieniu uczniów ciasto okazało się słodkie.

Opracowanie: Irena Kołodziej - Wałęska
Spaktakl profilaktyczny

Spektakl profilaktyczny pt.: „Inna strona życia” w wykonaniu grupy EDU-ARTIS z Krakowa to kolejne działanie naszej placówki w ramach projektu pn. „Uczymy się dokonywać właściwych wyborów”, którego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na rok 2017.
Profesjonalni aktorzy, a jednocześnie wykwalifikowani i doświadczeni trenerzy starali się przekazać naszym uczniom w dostępny dla nich sposób wiedzę na temat używek i obalić mity na ich temat. Na przykładzie życia bohatera spektaklu pobudzali dzieci młodzież do refleksji nad własnym życiem i własnymi problemami, które mogą skłaniać ich do podejmowania niewłaściwych wyborów. Spektakl jest zatem czytelnym, wymownym ostrzeżeniem przed zgubnym wyborem w sytuacji odrzucenia przez dorosłych i rówieśników.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz - MachnioFilip w kosmosie

22 maja odbył się koncert umuzykalniający pt. „ Filip w kosmosie”. Klaun Filip zabrał uczniów w kosmiczną podróży. Wraz z akompaniamentem fletu, trąbki i pianina uczniowie poznali piosenki i dźwięki innych planet.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz - MachnioFilip w kosmosie

22 maja odbył się koncert umuzykalniający pt. „ Filip w kosmosie”. Klaun Filip zabrał uczniów w kosmiczną podróży. Wraz z akompaniamentem fletu, trąbki i pianina uczniowie poznali piosenki i dźwięki innych planet.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz - Machnio
 PODSUMOWANIE PROGRAMU „BEZPIECZNA SZOŁA”

Program "Bezpieczna Szkoła" pozwolił na odbycie wielotematycznej wędrówki, kierującej uwagę uczniów na zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć w codziennym życiu - idąc do szkoły, sklepu, podczas wypoczynku od zajęć szkolnych, surfując po Internecie i w wielu innych sytuacjach.  
Kluczowym aspektem wszystkich przedsięwzięć edukacyjnych było wskazanie możliwości skutecznego zapobiegania różnorodnym niebezpieczeństwom. Równie istotną funkcję pełniło przedstawienie dróg szukania pomocy u odpowiednich służb. Dużą uwagę poświęciliśmy budowaniu pozytywnego wizerunku przedstawicieli policji, straży miejskiej, straży pożarnej, straży leśnej poprzez włączenie funkcjonariuszy do czynnego udziału w inicjatywie profilaktycznej na rzecz naszych wychowanków. Dodatkowo pracowaliśmy nad wzmocnieniem kompetencji w zakresie dbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wśród nauczycieli i rodziców.  
W ramach naszej inicjatywy zorganizowano szkolenia dla kadry i wywiadówkę dla rodziców. Program "Bezpieczna Szkoła" wielowymiarowo wpłynął na świadomość zagrożeń i ich profilaktykę, a także był przyczynkiem do nawiązania owocnej współpracy ze służbami mundurowymi oraz instytucjami i  organizacjami zewnętrznymi.

Opracowanie: Iwona Bogucka   Marta Staszczak
Grafuka: PODSUMOWANIE PROGRAMU „BEZPIECZNA SZOŁA”
 ,,Wspomnienia są kartą historii
i stanowią skarbnicę przeszłości
głęboko zakorzenionej  w sercach
i pamięci ludzkiej ...’’

30 – lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek”

Rok 2017 dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” na długo utrwali się w pamięci. To niezwykłe i jakże ważne wydarzenie 30 - rocznica powstania ośrodka. Z okazji tak pięknego Jubileuszu placówka zorganizowała uroczyste obchody w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu w dniach od 16 do 17 maja 2017r. Spotkanie, które przybliżyło rolę,  dzieje ośrodka, było okazją do wspomnień, refleksji i zadumy, pozwoliło ocenić zapisaną kartę 30-letnich wydarzeń ośrodka, jego sukcesów, osiągnięć a także trudności i przeciwności, które musiano pokonać. W ciągu 30 lat zmieniło się wiele. Jest jednak coś, co pozostało niezmienne, przez cały okres istnienia ośrodka – jego szerokie otwarcie na środowisko i dążenie do tego, by każde dziecko czuło się tu dobrze. W uroczystościach uczestniczyli rodzice, uczniowie, absolwenci, pracownicy, zaproszeni goście oraz  grono byłych pracowników ośrodka, którzy cieszą się zasłużoną emeryturą. Przed licznie zgromadzoną publicznością, w pierwszym dniu obchodów Jubileuszu, prezentowali swoje umiejętności artystyczne pracownicy „Okruszka”, którzy swoimi występami dedykowanymi uczniom i absolwentom zachwycili wszystkich. Ich  umiejętności aktorskie, które zaprezentowali w   „Metamorfozach”, „Samochwale” i „Murzynku Bambo” na długo utrwalą się w pamięci oglądających. Uczniowie poprzez prezentację swoich umiejętności artystycznych pokazali, że wartość człowieka i  jego piękno tkwi w sile jego ducha oraz stałym dążeniu do pokonywania własnych ograniczeń i słabości. Ich występy wywołały wiele wzruszeń na twarzach widzów.  

Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania i obrony praw dziecka uhonorował Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Okruszek:, Odznaką Honorową za zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Zarząd Oddziału Okręgowego Towarzystwa przyjaciół Dzieci w Koszalinie wyróżnił nasz ośrodek Statuetą „Przyjaciel Dziecka”.

Podczas    drugiego   dnia   obchodów    30 – lecia    Specjalnego   Ośrodka    Szkolno - Wychowawczego   „Okruszek”,  odbył  się Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży     Niepełnosprawnej    z Województwa   Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów”, podczas którego swoje umiejętności artystyczne  prezentowali uczniowie z   Zespołu   Szkół Specjalnych   im. Jana    Pawła II   w Białogardzie,  z Zespołu Szkół Specjalnych   nr 12 w Szczecinie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w  Nowogardzie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szczecinku, ze   Specjalnego    Ośrodka      Szkolno  – Wychowawczego   im. Kawalerów   Orderu Uśmiechu   w    Suliszewie,   ze Specjalnego   Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego w Warninie,    ze    Specjalnego   Ośrodka   Szkolno – Wychowawczego   im. Kawalerów Orderu     Uśmiechu    w     Tanowie    oraz     ze      Specjalnego  Ośrodka    Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  im. M. Grzegorzewskiej w Sławnie.

Honorowy Patronat Przeglądu Twórczości  Artystycznej  Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Województwa Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów” objęli:
Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka
Pani Anna Mieczkowska -  Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
Pan Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski,
Pan Janusz Gromek - Prezydent Miasta Kołobrzeg.

Wsparcia finansowego udzielili:
Starosta Kołobrzeski,
Prezydent Miasta Kołobrzeg,
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.

Przesłanie realizacji Przeglądu, jakim jest prawo osoby niepełnosprawnej do godności, szacunku, miejsca w społeczeństwie i pełnego udziału w życiu społecznym, zostało w pełni zrealizowane. Wszyscy uczestnicy wyjechali zadowoleni, pełni wrażeń i nadziei na spotkanie za rok.

Składamy podziękowania uczniom z  Zespołu  Szkół Policealnych – wydział technik masażysta, terapeuta zajęciowy w Kołobrzegu, którzy służyli pomocą i wsparciem podczas obchodów 30 – lecia ośrodka.

Podziękowania składamy zakładom cukierniczym:
Mielnik Włodzimierz i Andrzej
Usługowy Zakład Cukierniczo – Piekarski
Piekarnia, cukiernia. Wendland O.
za przekazanie ciast.  

Dziękujemy rodzicom, którzy upiekli pyszne ciasta.

Opracowanie: Beata BiałkowskaPrzemówienie przewodniczącej Rady Rodziców pani Magdaleny Kusiakiewicz
„Okruszek” to wyjątkowa szkoła. Wyjątkowa począwszy od samej nazwy. Okruszek kojarzy nam się z czymś drobnym, niezauważalnym. Tym czasem to co wydawać by się mogło „drobne” tu nosi znamiona sukcesu, a nad tym co często bywa przeoczone tu otrzymujemy szczególną pieczę i uwagę. Należało by oczywiście powiedzieć, że jest to szkoła niezwykła bo jak inaczej określić tutejszą codzienność? Codzienność, gdzie pozorna zabawa jest ciężką pracą, a wszelkie przedsięwzięcia choćby najbardziej szalone i kreatywne dają szansę na zwyczajną codzienność. Jako rodzic składam ogromne podziękowania nauczycielom i obsłudze szkoły za to, że moje dziecko się smuci.... wracając do domu za szkoły! I za to ,że śmieje się wsiadając co rano do busika. Dziękuję za to, że poznajecie nasze dzieci, że chcecie je rozumieć ,że wam się to udaje. Czuję się bezpiecznie gdy moje dziecko jest z Wami a wszystkie dzieci, które ukończyły Tą szkołę na przestrzeni trzydziestu lat są przykładem, że można wszystko o ile otrzyma się szansę. Z okazji urodzin pragnę życzyć wielu wspaniałych pomysłów by ta jednostka zawsze była nadzwyczajna, by niosła radość i dawała szansę na równość. Życzę także hojnych sponsorów!

Przemówienie pana Jacka Basaka w imieniu rodziców absolwentów Okruszka
Jako przedstawiciel rodziców byłych uczniów „Okruszka” mogę stwierdzić, że w sytuacji która nas spotkała, w codziennej walce o normalność naszych dzieci, naszych rodzin , mieliśmy szczęście, że powstał i jest „Okruszek”!
- „Okruszek” gdzie wszyscy są traktowani serdecznie i z szacunkiem,
- „Okruszek” gdzie dostrzega się i wzmacnia zdolności i umiejętności każdego dziecka,
- „Okruszek” gdzie wszyscy się wzajemnie wspierają,
- „Okruszek” gdzie dziecko jest bezpieczne i ważne,
- „Okruszek” gdzie pracują nasi wypróbowani przyjaciele.
Pracownicy „Okruszka”: jesteście potrzebni i  zawsze będziecie potrzebni!
Wielu lat owocnej pracy!
A wszyscy Państwo, którzy możecie pomóc w tak potrzebnej rozbudowie obiektu, którzy możecie sprawić, że pracownikom będzie się lepiej pracować a dzieciom owocniej się uczyć i rehabilitować – ZRÓBCIE TO!Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
z Województwa Zachodniopomorskiego „Plejada Talentów”,
w ramach obchodów 30 – lecia SOSW „Okruszek”,
w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
w dniu 17.05.2017

Fotorelacja:Obchody 30-lecia SOSW "Okruszek"
w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
w dniu 16.05.2017

Fotorelacja:
          III etap projektu „Wiem co jem-zdrowo żyję – STOP UŻYWKOM”, finansowanego z środków  Gminy Miasto Kołobrzeg odbył się 15.05.2017.

Było smacznie i zdrowo. Przyrządziliśmy pełnowartościowe śniadanie, gryczane naleśniki z domowym dżemem, świeżymi owocami oraz kleksem bitej śmietanki. Uczniowie zajadając pyszne naleśniki poznali wpływ, konsumowanych właśnie witamin i minerałów na młody organizm.

Opracowanie: Irena Kołodziej - WałęskaSukces naszych koszykarzy

W Wiosennym Turnieju Koszykówki w Szczecinie w dniu 10 maja wzięła udział drużyna reprezentująca SOSW „Okruszek” pod opieką pana Stanisława Kozickiego w składzie: Dawid Rudewicz, Damian Laskowski, Marek Tokarski, Dominik Błądek, Paweł Gozdal. Zawodnicy wygrali wszystkie mecze i zajęli I miejsce w turnieju.
Jesteśmy z Was dumni! Wielkie gratulacje.

Opracowanie: Stanisaw Kozicki
    II etap projektu „Wiem co jem-zdrowo żyję – STOP UŻYWKOM!”, finansowany z środków  Gminy Miasta Kołobrzeg odbył się w piątkowy poranek 12.05.2017r.

Przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne – „Zdrowo jem, zdrowiej żyję- alkoholowi mówię NIE”. Uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania i sposoby zdrowego trybu życia. Poznali również negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka oraz sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego bez alkoholu i innych używek.

Opracowanie: Irena Kołodziej - Wałęska
 Pierwszy etap projektu „Wiem co jem, zdrowo żyję- Stop używkom!”

W dniu dzisiejszym (08.05.2017r.) rozpoczęliśmy realizację projektu „Wiem co jem, zdrowo żyję –Stop Używkom!”, finansowanego z środków Gminy Miasto Kołobrzeg. W pierwszym etapie projektu uczniowie poznali przepis oraz wykonali zdrowe i pełne energii śniadanie. Wspólnie przygotowaliśmy pyszny czekoladowy pudding z nasion chia z musem z suszonych śliwek i świeżymi owocami. Porcja dobroczynnych minerałów i witamin doda sił na długi dzień nauki.

                                                                                            Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska
 Realizacja zajęć hipoterapeutycznych
jako formy wsparcia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie,
związana z upowszechnieniem ochrony zdrowia

Od 08 maja 2017r. do 28 listopada 2017r. w stadninie koni w Budzistowie – hipodrom do prowadzenia zajęć hipoterapeutycznych, odbywają się zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w  wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert o wsparcie realizacji zadania publicznego. Celem prowadzenia oraz udziału dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach hipoterapeutycznych jako formy aktywnej rehabilitacji ruchowej i społecznej, jest ruchowe i korekcyjne tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju zmierzających do  eliminowania, w miarę możliwości, przejawów zaburzeń uniemożliwiających prawidłowy rozwój psychofizyczny. Zakładane cele realizowane będą poprzez udział dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach z hipoterapii, która jest metodą  doskonale uzupełniająca wszystkie inne oddziaływania profilaktyczne, edukacyjne, rewalidacyjne i rehabilitacyjne a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę zdrowotną, ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną.
Organizatorem zajęć hipoterapeutycznych jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” działające przy  Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek”,  którego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej i sportowej zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, a także tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Opracowanie: Beata Białkowska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego