Październik 2022 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Październik 2022

WydarzeniaWizyta w Herbaciarni

Wybraliśmy się do Galerii Five o'clock na jesienną herbatkę.  Było wybornie. Dziękujemy p.Alinie za zaproszenie.

Opracowanie: internat


Pamiątkowy album dla Pani Eli

Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie przez dłuższy czas przygotowywali album pamiątkowy dla Pani Eli. Inspiracją była ulubiona lektura uczniów "Kubuś Puchatek" A.A Milne. Uczniowie wybierali odpowiednie cytaty do kolejnych zdjęć. Następnie formatowali je w programie word, drukowali i korzystając z gilotyny wycinali. Uczniowie przygotowali również laurki z życzeniami i sentencjami. Z gotowych prac zaprojektowali cały album. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali prezent.

Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska"Domowe kosmetyki"

W ramach innowacji "Domowe kosmetyki" uczniowie na zajęciach w świetlicy wykonali różane mleczko do kąpieli.

Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska"Domowe kosmetyki"

W ramach innowacji "Domowe kosmetyki" uczniowie na zajęciach w świetlicy przygotowali olejek nagietkowy, który posłuży do przyrządzenia maści na zimowe problemy ze skórą.

Opracowanie: Irena Kołodziej - WałęskaAkcja Noc Bibliotek w internacie

Wczoraj odbyła się Akcja Noc Bibliotek w internacie, niestety w ograniczonej formule. Wychowankowie mieli okazję obejrzeć teatrzyk komishibai "Szymek brudas", posłuchać historii " Niedźwiedzia w wielkim miescie" oraz dobrze nam znanego "Ptasiego radia". Akcja zakończyła się wykonaniem zakładek do książek.
Mamy nadzieję, że za rok Noc Bibliotek odbędzie się w normalnej formułę.

Opracowanie: Internat


Podziękowania dla pani Prezydent Anny Mieczkowskiej

Podczas  pikniku integracyjnego "Jeden dzień w średniowieczu" pani Prezydent  Anna Mieczkowska podarowała uczniom naszego ośrodka gry edukacyjne.  Wychowankowie świetlicy serdecznie dziękują za prezenty, które z  pewnością umilą jesienne i zimowe popołudnia.

Opracowanie: Irena Kołodziej - Wałęska


"Bal dyni"

"Bal dyni" zagościł dzisiaj w najmłodszych klasach. Były tańce, konkurencje sportowe🤸‍♂️, zabawy z balonami i słodki poczęstunek. Wszyscy chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie w fotoramce zrobionej przez uczniów z klasy IIIB.

Opracowanie: OkruszekWizyta w bibliotece

W miesiącu październiku uczniowie SOSW „Okruszek” odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Kołobrzegu. Pani Agata wprowadziła nas w tajemniczy świat lasu i jego sekretów na podstawie książki Sandry Dziekmann „Tajemniczy las”. Rozmawialiśmy o jesieni i jej cechach charakterystycznych. Zajrzeliśmy z bliska do kryjówek zwierząt, poznaliśmy ich tryb życia, a następnie przystąpilismy do wykonania jesiennych liści z wykorzystaniem kredy, kleju i soli. Jak zawsze było twórczo i sympatycznie.

Opracowanie: Anna Leśniewska"Jedz warzywa, jedz owoce, bo witamin są w nich moce"

25 października uczniowie wzięli udział w akcji promującej zdrowy styl życia: "Jedz warzywa, jedz owoce, bo witamin są w nich moce", podczas której nauczyli się jak dbać o własne zdrowie oraz prawidłowo się odżywiać. Wszyscy wykazali się szerokim zakresem wiedzy na temat właściwości odżywczych warzyw i owoców, czego dowodem były przyrządzone, według autorskich pomysłów, sałatki warzywne, owocowe lub warzywno-owocowe. Różnorodność smaków, wrażenia wzrokowe i węchowe, sprzyjały szybkiej konsumpcji tych wspaniałych potraw. Podsumowaniem akcji promujacej zdrowy tryb życia, były wykonane przez uczniow, niezwykle pomysłowe przepisy kulinarne.  
Uczniowie, rodzice oraz pracownicy wzięli również udział w kiermaszu, podczas którego można było zakupić pyszne przetwory owocowo - warzywne wykonane przez uczniów szkoły przysposobiającej do pracy: sok z aronii, sok śliwkowy, sok jabłkowy, syrop z mięty, sok winogronowy, buraki kiszone, przecier pomidorowy,  kiszone pomidory, mus jabłkowy, dżem śliwkowy. Liczny i aktywny udział ze strony zainteresowanych wskazuje na coraz większą świadomość i potrzebę prawidłowego odżywiania się. Zapraszamy do odwiedzania naszego kiermaszu.

Opracowanie: Beata Rebelska


Pożegnanie pani Eli

Dzis pożegnaliśmy wychowawczynię internatu panią Elę. Dziękujemy za to, czego mogliśmy się przez lata od Pani nauczyć. Mamy nadzieję, że z naszej strony wnieśliśmy coś pozytywnego do Pani życia, a wspomnienia o nas będą tylko z gatunku tych miłych. Życzymy wszystkiego najlepszego i nie mowimy:  "żegnaj", ale: "do zobaczenia".

Opracowanie: OkruszekŻyczenia i prezenty od Fundacji "Uwierzcie w nas"
z okazji Jubileuszu 35-lecia SOSW "Okruszek" w Kołobrzegu.
Dziękujemy!

Źródło: facebook/Fundacja "Uwierzcie w nas"Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Kodowania Codeweek 2022

Zakończyliśmy w "Okruszku" Europejski Tydzień Kodowania Codeweek 2022, zorganizowany przez Pana Krzysztofa Biełookiego. Podsumowując wydarzenie, można stwierdzić, że dzieci i młodzież uwielbiają nowinki techniczne. Z zainteresowaniem korzystały samodzielnie lub z pomocą z tabletu i smartfonu, by zeskanować własnoręcznie wypełnione kolorem kolorowanki 3D i zobaczyć animacje wygenerowane przez aplikację Quiver. Dodatkowo poznali "magiczną kostkę" Merge Cube, również generującą obiekty lub animacje 3D w aplikacji Merge Object Viver.

Opracowanie: Krzysztof Biełooki


Pamiątkowy album dla Pani Eli

Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie przez dłuższy czas przygotowywali album pamiątkowy dla Pani Eli. Inspiracją była ulubiona lektura uczniów "Kubuś Puchatek" A.A Milne. Uczniowie wybierali odpowiednie cytaty do kolejnych zdjęć. Następnie formatowali je w programie word, drukowali i korzystając z gilotyny wycinali. Uczniowie przygotowali również laurki z życzeniami i sentencjami. Z gotowych prac zaprojektowali cały album. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali prezent.

Opracowanie: Irena Kołodziej-WałęskaLaureaci konkursu fotograficznego "Park w obiektywie"

Gratulacje dla laureatów naszego ośrodka: Krzysztofa z klasy IV A SP (pod opieką wychowawcy pana Krzysztofa) za zajęcie w konkursie fotograficznym "Park w obiektywie" - II miejsca i Mikołaja z klasy VIII B SP (pod opieką wychowawczyni pani Moniki) - III miejsca!
Konkurs zorganizowany został przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

grafika: gratki
Opracowanie: Krzysztof Biełooki
Poniżej lista laureatów - źródło: Związek Dorzecza Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.Europejski Tydzień Kodowania Codeweek 2022 w "Okruszku"

17-21 października 2022 przeprowadzany jest w "Okruszku" Europejski Tydzień Kodowania Codeweek 2022, pt. "Animowane kolorowanki w technologii 3D" autorstwa Krzysztofa Biełookiego.
Celem wydarzenia jest przybliżenie zastosowań edukacyjnych rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR). Szkoła dysponuje także okularami ClassVR, pozyskanymi w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Niebawem wejdą do użytku po Codeweek oraz szkoleniu dla nauczycieli i planowanej prezentacji dla uczniów.
Na początku rozdane zostaną w zespołach klasowych kolorowanki do animacji 3D. Następnie po wypełnieniu kolorem, będą skanowane na nich kody QR i sama kolorowanka za pomocą aplikacji Quiver (z Google Play). Na koniec wyświetlona zostanie na tablecie lub smartfonie wygenerowana animacja 3D z kolorowanki.
Uczniowie będą mieli też za zadanie skleić kostkę z szablonu, która posłuży do generowania obrazów i animacji 3D za pomocą aplikacji Merge Cube (z Google Play), np. pojazdy, dinozaury, kula ziemska.
Aplikacje w wersji demo są bezpłatne.
Prezentacja pdf na temat rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR): otwórz link (Dysk Google)

Opracowanie: Krzysztof BiełookiJubileusz 35-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego „Okruszek”

Każdy jubileusz skłania do refleksji nad mijającym czasem. 35-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” było dniem pełnym emocji, radosnych spotkań i wzruszających wspomnień. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, uczniów i przyjaciół ośrodka. Uczniowie Okruszka przygotowali fantastyczny występ, który wywołał wiele wzruszeń i emocji. Dzisiejsza uroczystość połączona była z Powiatowymi Obchodami Dnia Edukacji. Na scenę zostali zaproszeni nagrodzeni dyrektorzy i nauczyciele, a Wicestarosta Kołobrzeski pan Jacek Kuś wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu dr Arturem Wasiewskim oraz członkiem Zarządu Powiatu panem Mirosławem Tessikowskim wręczyli nagrody. Ten niezwykły dzień swoją obecnością uświetnili również Senator RP pan Janusz Gromek, Poseł na Sejm RP pan Marek Hok, Prezydent Kołobrzegu pani Anna Mieczkowska oraz przyjaciele naszego Ośrodka. Jesteśmy wdzięczni uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kołobrzegu za przepiękny występ. Dziękujemy panu Andrzejowi Mielnikowi za ufundowanie tortu, Zespołowi Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu, a także zespołowi Mayol i panu Pawłowi Tabińskiemu z firmy Duet za pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości. Z całego serca dziękujemy również rodzicom, którzy upiekli pyszne ciasta. Ten piękny dzień na długo zostanie w naszej pamięci.

Opracowanie: Joanna Szymańska"Laboratoria przyszłości" w "Okruszku"

Zespół do Spraw Promocji Ośrodka - Pani Kinga Świderska i Pan Krzysztof Biełooki oraz Pani Sekretarz Joanna Studzińska dołożyli starań, by dla naszego ośrodka pozyskać sprzęt o wartości 30 000 zł w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".

Wśród sprzętu znajduje się: drukarka 3D Sygnis Edu Lab z akcesoriami; 6 sztuk Filamentu FlashForge PLA 0,5kg; mikrokontroler Arduino z czujnikami i akcesorium; stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1; Aparat Sony ZV-1; kamera Insta 360 One X2; statyw do aparatu i kamery; gimbal do aparatu fotograficznego i kamery; zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką; mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini+ Mikroport Blink 500; laptop Acer Extensa 15; zestaw ClassVR 4 sztuk okularów PREMIUM w skrzyni transportowej z ładowaniem; zestaw 4 ręcznych kontrolerów USB do ClassVR; kostki VR; licencja - roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji.
Sprzęt będzie stopniowo wdrażany do zajęć edukacyjnych. Ostatnio uczniowie wykonywali zdjęcia na konkursy fotograficzne na wymienionym sprzęcie fotograficznym. Wkrótce poznają wirtualną rzeczywistość z ClassVR, a następnie druk 3D.

"Laboratoria Przyszłości", to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.


Opracowanie: Krzysztof Biełooki


Powitanie jesieni

6 października 2022 odbyła się impreza szkolna "Powitanie jesieni". Impreza zorganizowana była w formie pikniku z grillem oraz zabawami na świeżym powietrzu.

Opracowanie: Krzysztof BiełookiUczennica z Ukrainy

Do zespołu klasy 8 B dołączyła nowa uczennica Yana. Yana pochodzi z Ukrainy 🇺🇦. Klasa wraz z wychowawczynią panią Moniką powitała nową uczennicę bardzo serdecznie. Yana poznała nowych kolegów i koleżanki z innych klas. Powoli uczy się języka polskiego, zdobywa nowe umiejętności. Witamy Cię Yana w naszej klasie i szkole.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-Machniografika: lekcja enter

Nasza ośrodek uczestniczy w „Lekcji:Enter” - to projekt edukacji cyfrowej w ramach którego prowadzone są bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest zmiana sposobu dotychczasowego prowadzenia lekcji przez nauczycieli, poprzez pokazanie im korzyści z wykorzystywania narzędzi cyfrowych, TIK i aktywizujących metod nauczania.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2019-2023. Prowadzony jest przez Fundację Orange w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych; to element całościowej strategii działań prowadzonej w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, mającej na celu umożliwienie i ułatwienie nauczycielom wprowadzenia narzędzi cyfrowych i aktywnych metod nauczania na lekcji.

W czerwcu 2022 roku w 40-godzinnym szkoleniu - zakończonym przeprowadzeniem lekcji obserwowanych i uzyskaniem certyfikatów - brało udział troje nauczycieli: Izabela Michałowska, Kamilla Winiecka i Krzysztof Biełooki.

Za udział w projekcie ośrodek otrzymał 4 laptopy i dotykowy telewizor interaktywny.Opracowanie: Krzysztof Biełooki

© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego