Czerwiec 2022 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Czerwiec 2022

WydarzeniaZakończenie roku szkolnego

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Wakacyjne życzenia złożyli zaproszeni goście: pani Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego , pan Mirosław Tessikowski - Członek Zarządy Powiatu Kołobrzeskiego, pani Lilianna Korzeniewska - dyrektor PCPR w Kołobrzegu, pan Mirosław Mielczarek -  sekretarz Clubu Rotary Kołobrzeg, pan porucznik Seweryn Piotrowski reprezentujący * Batalion Remontowy w Kołobrzegu a także pani Magdalena Kusiakiewicz - przewodnicząca Rady Rodziców. Dla naszych absolwentów był to ostatni dzień w szkole: Michale, Marto, Natalio, Izo, Wiktorio, Patryku, Brajanie, Stanisławie, Gracjanie - życzymy Wam powodzenia w dorosłym już życiu. Pani dyrektor Helena Rudzis - Gruchała zadzwoniła symbolicznie dzwonkiem i oznajmiła zebranym uczniom i rodzicom początek wakacji. Wracajcie do nas cali i zdrowi we wrześniu!

Opracowanie: Krzysztof BiełookiWyjazd do Rodzinnego Parku Rozrywki Pomerania Fun Park

22 czerwca na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki Pomerania Fun Park uczniowie, rodzice i nauczyciele spędzili wspaniały czas na wspólnej zabawie, podczas której każdy mógł skorzystać z proponowanych atrakcji. Zarówno młodsi, jak i trochę starsi świetnie się bawili, a sprzyjała temu pogoda oraz wspaniała atmosfera. Uczniowie, rodzice i nauczyciele spontanicznie czerpali radość z możliwości bycia razem. Impreza została zorganizowana i sfinansowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Młodzieży Niepełnosprawnej Przyjaciele Okruszka.

Opracowanie: Okruszek


Wycieczka do Trzęsacza i Gryfic

W poniedziałek 13 czerwca uczniowie SOSW „Okruszek” uczestniczyli w wycieczce do Trzęsacza i Gryfic.  Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” i w  80% była dofinansowana przez Ministertstwo. W Gryficach w Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie zwiedziliśmy Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych, gdzie mogliśmy podziwiać stare parowozy, drezyny i wagony. W Trzęsaczu odwiedziliśmy Muzeum Multimedialne, w którym Syrenka i Neptun przybliżyli nam historię kościoła oraz miejscowe legendy. Po zjedzeniu pysznej pizzy przeszliśmy się nad morze, aby obejrzeć jedyną ocalałą ścianę kościoła oraz wybrzeże klifowe.

Opracowanie: Wojciech BuszkaBierzemy udział w projekcie "Lekcja: Enter"

Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Lekcja: Enter". W jej ramach przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce profilaktycznej z wykorzystaniem multimediów - pan Krzysztof Biełooki zrealizował temat o numerach alarmowych, a pani Kamilla Winiecka o higienie zębów.
Głównym celem "Lekcji: Enter" jest wzrost kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli i uczniów.
Więcej na: https://lekcjaenter.pl/

Opracowanie: Krzysztof BiełookiW roku szkolnym 2021 /2022 na zajęciach sztuki pod kierunkiem pani Moniki uczniowie klas przysposabiających do pracy  realizowali Międzynarodowy Projekt Edukacyjny – #kreatywnepraceplastyczne . Głównym celem projektu było zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie całościowego rozwoju uczniów poprzez działania plastyczne. Proponowane w projekcie działania plastyczne  wspierały rozwój ucznia szczególnie w zakresie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci i uwagi, wyobraźni i kreatywności oraz stanowiły  arteterapię i profilaktykę zdrowia. Powszechne stosowanie recyklingu plastycznego na zajęciach budowało  nawyki i postawy proekologiczne.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz-Machnio
Film Międzynarodowy Projekt Edukacyjny – #kreatywnepraceplastyczneGrafika: Lekcja "Enter"

Uczniowie klasy VII B SP uczestniczyli w zajęciach komputerowych prowadzonych przez Krzysztofa Biełookiego na temat "Kodów QR" w ramach "Lekcji: Enter" według przygotowanego wcześniej scenariusza z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik nauczania.


Opracowanie: Krzysztof BiełookiGrafika: Lekcja "Enter"

„Lekcja: Enter” to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego prowadzone są szkolenia z doskonalenia kompetencji cyfrowych.

Podczas bezpłatnych szkoleń nasi nauczyciele dowiedzą się:
- jak wzmacniać kompetencje cyfrowe swoje i swoich uczniów,
- odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii,
- korzystać z aktywizujących metod nauczania,
- urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia,
- tworzyć własne treści cyfrowe.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2019-2023. Prowadzony jest przez Fundację Orange w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych to element całościowej strategii działań prowadzonej w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, mającej na celu umożliwienie i ułatwienie nauczycielom wprowadzenia narzędzi cyfrowych i aktywnych metod nauczania na lekcji.


Opracowanie: Krzysztof BiełookiInnowacja pedagogiczna „Czując inaczej”

Uczniowie klasy VII B I IB PP brali udział w innowacji pedagogicznej „Czując inaczej”. Pod kierunkiem pani Kingi Świderskiej i pani Pauliny Sotyń powstały cztery projekty – puszki sensoryczne, deska sensoryczna, panele sensoryczne oraz zewnętrzna ścieżka sensoryczna.
Puszki sensoryczne zostały wypełnione przez uczniów klasy IB PP różnorodnym, sypkim materiałem, takim jak kawa, kasza gryczana, ryż, orzechy, ciecierzyca czy fasola. Dzięki temu puszka wpływa na zmysł węchu, dotyku, wzroku oraz słuchu.
Deska sensoryczna pozwala na poznanie dotykiem różnorodnych faktur oraz angażuje zmysł wzroku. Uczniowie mogą dopasowywać do siebie poszczególne wypełnienia, gdyż materiały zostały dobrane tak, aby tworzyły pary.
Panele sensoryczne zostały wykonane przez uczniów klasy VIIB. Do ich przygotowania wykorzystano sznur, muszle, kamienie otoczaki, korek, szklane kulki, grykę, kawę i kukurydzę. Każdy panel jest wyposażony w podkładki antypoślizgowe, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Ostatni projekt to zewnętrzna ścieżka sensoryczna, złożona z sześciu skrzyń wypełnionych kamyczkami o różnej fakturze, korą kamienną, kostką brukową, piaskiem i matą tarasową. Wszystkie wypełnienia można łatwo zastąpić innymi, np. korą drzewną czy szyszkami, gałazkami.
Materiały użyte w innowacji zostały sfinansowane ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”. Dziękujemy Przedszkole Miejskie nr 4 w Kołobrzegu  za przekazanie piasku, który wykorzystaliśmy do podniesienia i wyrównania zewnętrznej ścieżki sensorycznej.

Opracowanie: Paulina Sotyń, Kinga Świderska„Niczego nie należy się bać, należy tylko to zrozumieć” - M. Skłodowska -Curie.

Uczniowie biorący udział w innowacji pedagogicznej „Radość Tworzenia” poznali obsługę drukarki termosublimacyjnej Canon SELPHY CP 1300. Możliwości tego małego urządzenia są niesamowite: drukuje zdjęcia w różnych układach , łącząc się bezprzewodowo z telefonem, dzięki aplikacji Selphy Photo Layout. Jak dokładnie przebiega proces drukowania, możecie obejrzeć poniżej.

Opracowanie: Anna Leśniewska
Film z drukarką sublimacyjną.Akcja "Pomagamy pieskom z Ukrainy"

Uczniowie Okruszka wykazali się ogromną empatią i wrażliwością na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół. Współpracę przy zbiórce nawiązała z  naszym ośrodkiem Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu. Zebraną karmę i koce przekazaliśmy do Stowarzyszenia Husosky w Dobrzycy.

Opracowanie: Irena Kołodziej-Wałęska


"Ruszam w szeroki świat"

Nagroda specjalna dla Wiktora za udział w konkursie "Ruszam w szeroki świat" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kołobrzegu.
Uczeń zainspirowany lekturą J. Tuwima postanowił wyruszć w świat artystyczny z autorem "Lokomotywy". Owa plastyczna podróż, która odbyła się w świetlicy szkolnej, zaowocowała wyróżnieniem.

Opracowanie: Irena Kołodziej-WałęskaPinik Integracyjny z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca w sali Ogniska Pracy Pozaszkolnej odbył się Piknik Integracyjny inaugurujący obchody 35-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego "Okruszek". Dla dzieci i ich rodziców przygotowano mnóstwo atrakcji – warsztaty decoupage i scrapbookingu, malowanie twarzy, projektowanie koszulek, szycie maskotek i konkurencje sportowe. Można było również spróbować skandynawskich wypieków przygotowanych przez uczniów klas przysposabiających do pracy. Imprezę uświetnił występ grupy tanecznej „Niepowtarzalni”. Na zakończenie Pikniku rodzice wspólnie z dziećmi i nauczycielami zatańczyli piękny, energetyczny taniec. Zaproszeni goście, oprócz życzeń, przekazali słodki poczęstunek, a Polski Czerwony Krzyż zadbał o zdrowe przekąski. Za wszystko serdecznie dziękujemy!

Opracowanie: OkruszekZajęcia pokazowe i praktyczne w Restaurcji "Miętowa" w Białogardzie

Uczniowie z klas przysposabiających do pracy uczestniczyli w zajęciach pokazowych i praktycznych w Restauracji "Miętowa" w Białogardzie, podczas których poznali tajniki pracy kelnera, kucharza i barmana. Zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce, w czym wspierały ich uczennice z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Białogardzie. Składamy serdeczne podziękowania Pani Izabeli Nasiadka za wspaniałe przyjęcie, możliwość udziału w profesjonalnych zajęciach oraz niezpomniane doznania smakowe.

Opracowanie: Joanna Baksa, Beata Rebelska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego