Maj 2018 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Maj 2018

Archiwum > Wydarzenia > 2018„Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
– Kulinarne podróże po Europie”. Dzień Matki.

29 maja 2018r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie  Gimnazjum Specjalnego, zaprosili wszystkie mamy na Dzień Mamy do kawiarenki „Florentynka”. Uczniowie urządzili i udekorowali pomieszczenie  na wzór kawiarni: uroczyście nakryli  stoły, opracowali menu, przygotowali słodki poczęstunek, smakowe lemoniady, kawę i herbatę. Mamy, które przyjęły zaproszenie zostały profesjonalnie obsłużone przez kelnerów, którzy sprawnie przyjmowali i realizowali zamówienia.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.

Opracowanie: Beata RebelskaWarsztaty decoupagu

Uczniowie klas II-III a, II-III b i VI b uczestniczyli w warsztatach decoupagu w Pracowni Artystycznej w Koszalinie.
Decoupage to niecodzienna technika zdobienia przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Połączenie tradycyjnych metod decoupage’u z nowoczesnymi technikami zdobniczymi daje niesamowite efekty i pozwala przeobrazić przedmioty codziennego użytku w prawdziwe „perełki”. Wykonane przez uczniów serce wygląda jak ręcznie malowane, jest niepowtarzalną pamiątką dla Mamy z okazji Dnia Matki.  Dzięki warsztatom Decoupage uczniowie poszerzyli swoją artystyczną wyobraźnię i  zdobyli podstawową wiedzę na temat historii Decoupage.

Opracowanie: Monika Tyszkiewicz - Machnio„Pan Twardowski”

25 maja  2018r. o godz. 9:00 odbyło się komediowe widowisko w wykonaniu artystów Poznańskiej Sceny Lalkowej z cyklu „Nowe przygody Tomka Wszędobylskiego” pt.: „Pan Twardowski”.
Sympatyczny chłopiec Tomek musiał zmierzyć się ze złą, a zarazem komiczną postacią legendarnego diabła Kusego, który chciał oszukać i omamić Pana Twardowskiego, obiecując mu w zamian za podpisanie cyrografu spełnienie trzech życzeń.
Tomek stawił czoło diabelskim sztuczkom, wyciągając Twardowskiego z opresji.

Opracowanie: Dorota Filipczk-WojniczSzary dzień ubieramy w kolory zdarzeń,
przyrumieniamy pomysłami,
rozjaśniamy pogodą ducha,
Zachwycamy się porankiem,
by móc wybrać się w kolejny dzieńI Rodzinny Piknik Integracyjny „Baw się razem z nami wesołymi Piratami”

22 maja 2018 roku w na terenie karczmy Solnej  odbył się I Rodzinny Piknik Integracyjny „Baw się razem z nami wesołymi Piratami” Celem Pikniku było stworzenie warunków do pełnej integracji rodziców, uczniów i nauczycieli. Bazą dla takiej integracji była nieskrępowana zabawa, którą  poprowadziła animatorka imprez dla dzieci – tych młodszych i trochę starszych. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w Pirackich zabawach integracyjnych, konkursach sprawnościowych oraz w tanecznej zumbie, podziwiali tęczowy pokaz wielkich i małych baniek mydlanych. Podsumowaniem Pikniku była  degustacja smacznych ciast, soków, zupy pomidorowej  i kiełbasek z grilla.
Wszyscy świetnie się bawili, czemu sprzyjała pogoda, różnorodność zadań  oraz  wspaniała atmosfera, dzięki czemu zarówno uczniowie, rodzice i nauczyciele, spontanicznie czerpali radość ze wspólnej zabawy.

Opracowanie: Beata Rebelska
 „Warsztatowe zajęcia z gospodarstwa domowego
dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie
– Kulinarne podróże po Europie”.
 
„Cudze chwalicie swego nie znacie” – polskie smaki.

 
 
Uczniowie Szkoły  Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie z Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach kulinarnych w restauracji Piano Club, podczas których zamawiali samodzielnie dania z karty, prowadzili konwersację z kelnerem, uregulowali rachunek. Uczniowie docenili znaczenie  przysłowia i wartości smakowe kuchni polskiej konsumując pyszny staropolski żurek i bigos. Dzięki uprzejmości właścicieli uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kelnera, podczas których zdobyli wiedzę dotyczącą tej profesji oraz mieli możliwość wykorzystania wiedzy  w praktyce: nakrywali do stołu, przyjmowali zamówienia od klientów, podawali wybrane dania oraz prowadzili konwersację z klientem.  Ta forma zajęć pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co  znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.  
 
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju inicjatyw edukacyjnych i budowy społeczeństwa obywatelskiego w 2018r.
 
Organizatorem działań realizowanych w ramach projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”
 
 
Opracowanie: Beata Rebelska


Praktyki wspomagane

Uczniowie z klasy Przysposabiającej do Pracy podczas wiosennych prac w ogrodzie - praktyki wspomagane w Centrum Ogrodniczym "Plon" oraz w Centrum Ogrodniczym "Żulicki".

Opracowanie: Beata Rebelska


Ogródek szkolny

Uczniowie z klasy Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie z Gimnazjum podczas wiosennych prac w ogródku szkolnym.
Opracowanie: Beata Rebelska
 Działalność wychowawczo - profilaktyczna  i informacyjno – edukacyjna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym – Kulinarne podróże po Europie: „Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w dniu 08 maja 2018r. w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni polskiej oraz wspólnie przyrządzili  i ugotowali zupę ogórkową, usmażyli kotlety schabowe, przyrządzili zdrową surówkę warzywną oraz ugotowali kompot gruszkowo- rabarbarowy. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw pozwoliła młodzieży na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością oraz nabycia wiedzy dotyczącej tradycji i smaków kuchni polskiej. 15 maja uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych w restauracji, podczas których zamawiali samodzielnie dania z karty, prowadzili konwersacje z kelnerem, uregulowali rachunek. Ta forma zajęć pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.  
 
Projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2018r.
 
Organizatorem działań realizowanych w ramach projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”
 
 
Opracowanie: Beata Rebelska
 BEZPIECZNY INTERNET

 
Dnia 15 maja odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne „Niezpieczny internet”. Podczas spotkania uczniowie utrwalili znajomość podstawowych zasad właściwego korzystania z internetu, zalet i zagrożeń z nim związanych oraz podstaw „netykiety”, czyli zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie uczniów na kwestię nawiązywania internetowych znajomości i stosowania zasady ograniczonego zaufania, w trakcie ich zawierania.
 
Na zakończenie spotkania  uczniowie zostali poproszeni  o wykonanie plakatu, zgodnie z omawianą tematyką.
 

Opracowanie : Natalia Kamińska„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.                                                                                                                                 
Trzeba wielkości ducha,
aby pomagać bezinteresownie”.

ZBIÓRKA PUBLICZNA
Z inicjatywy  Starosty Kołobrzeskiego  - Pana Tomasza Tamborskiego, w dniu 12 maja 2018r., podczas Gali Majowe Spotkanie z Kulturą – Kołobrzeskie Pegazy Kultury, została przeprowadzona zbiórka publiczna. Dzięki hojności osób wpłacających środki finansowe, udało się zebrać kwotę w wysokości 4 592,00 zł.

W mieniu podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”, składamy serdeczne podziękowania na ręce Pana Tomasza Tamborskiego – Starosty Kołobrzeskiego oraz ludziom dobrej woli, których życzliwość i bezinteresowność pozwoli na realizację przedsięwzięć rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjno – kulturalnych zmierzających do tworzenia optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.

Nazwa zbiórki: „Rozwój daje radość”.
Cel zbiórki: Zbiórka na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie na realizację przedsięwzięć rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjno – kulturalnych, zmierzających do tworzenia optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju psychofizycznego.
Organizator zbiórki: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci  Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.
Numer zbiórki:  2018/1833/OR
Opracowanie: Beata RebelskaDziałalność wychowawczo - profilaktyczna  i informacyjno – edukacyjna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym – Kulinarne podróże po Europie:
„Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”.

W dniach od 08 maja do 16 października 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek” w Kołobrzegu, odbywają  się zajęcia kulinarne, w realizowane w ramach projektu: Działalność wychowawczo profilaktyczna  i informacyjno – edukacyjna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym – Kulinarne podróże po Europie: „Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”. Projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2018r. Głównym celem realizacji  zajęć jest oddziaływanie w zakresie promowania i utrzymania abstynencji oraz dostarczanie informacji na temat sposobów spędzania wolnego czasu. Udział w zajęciach kulinarnych oraz poznanie kultury i kuchni innych narodów pozwoli na dostarczenie  osobom niepełnosprawnym nowych doświadczeń, co znacząco wpłynie na generalizację posiadanych umiejętności społecznych, samoobsługowych i komunikacyjnych oraz  umożliwi nabywanie nowych oraz przygotowanie do przyszłej pracy.
Zadaniem objęta jest grupa młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie uczęszczająca do Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz do Gimnazjum Specjalnego.

Opracowanie: Beata RebelskaRealizacja zajęć hipoterapeutycznych
jako formy rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie

Od 07 maja 2018r. do 29 listopada 2018r. w stadninie koni w Budzistowie – hipodrom do prowadzenia zajęć hipoterapeutycznych, odbywają się zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w  wyniku rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert o wsparcie realizacji zadania publicznego w 2018 roku.
Celem prowadzenia oraz udziału dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach hipoterapeutycznych jako formy aktywnej rehabilitacji ruchowej i społecznej, jest ruchowe i korekcyjne tworzenie optymalnych warunków wszechstronnego rozwoju zmierzających do  eliminowania, w miarę możliwości, przejawów zaburzeń uniemożliwiających prawidłowy rozwój psychofizyczny. Zakładane cele realizowane będą poprzez udział dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w zajęciach z hipoterapii, która jest metodą  doskonale uzupełniająca wszystkie inne oddziaływania profilaktyczne, edukacyjne, rewalidacyjne i rehabilitacyjne a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę zdrowotną, ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną.
Organizatorem zajęć hipoterapeutycznych jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” działające przy  Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym „Okruszek”.

Opracowanie: Beata Rebelska

© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego