Październik 2017 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Październik 2017

Archiwum > Wydarzenia > 2017Badanie słuchu

W październiku, gościła u nas pni Ewa Lipska - logopeda z kołobrzeskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Był to czas wyjątkowej ciszy w naszym gabinecie, ponieważ pani Ewa przeprowadzała wśród uczniów „Okruszka” przesiewowe badania słuchu. Większość wyników badania była prawidłowa, jednak kilkoro uczniów otrzymało zalecenie do dalszych konsultacji u lekarza laryngologa. Wykluczenie lub potwierdzenie problemu ze słuchem jest konieczne w celu zorganizowania odpowiedniego wsparcia medycznego, a także istotne w planowaniu terapii logopedycznej i organizowaniu pracy ucznia na zajęciach lekcyjnych.

Opracowanie: Dorota Filipczak- WojniczWarsztaty „ Ja nie widzę Ciebie , Ty zobacz mnie !”

W dniach 16 – 20 października 2017 roku w naszym Ośrodku zostały zrealizowane zajęcia
w ramach kampanii społecznej  z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” objętej Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Patronatem Medialnym Gazety Pomorskiej.

Celem akcji jest:
Kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo
Zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku
Przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów
Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo
Włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.

Wychowawcy klas   zapoznali  uczniów z materiałami filmowymi: „N jak niewidomy”, „Niewidomy przechodzeń”,  „Osoba niewidoma – zadaj pytanie” oraz prezentacjami multimedialnymi: „Techniki korzystania z białej laski” .
W akcję włączeni zostali wszyscy pracownicy Ośrodka. Rozpowszechnione zostały ulotki informujące o zasadach udzielenia wsparcia osobom niewidomym.
Pani Paulina, Justyna i pedagog szkolny przeprowadziły  warsztaty przybliżające problematykę funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie. Uczniowie mieli okazję poczuć w bezpośredni sposób na  jakie bariery, ograniczenia są narażeni każdego dnia  osoby z dysfunkcją wzroku. W ramach współpracy z innymi placówkami oddelegowani nauczyciele przeprowadzili warsztaty z uczniami klas I – III w Szkole Podstawowej Nr 5 w Kołobrzegu.

Opracowanie : Paulina Sotyń
 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej w naszym Ośrodku upłynął w ciepłej, pełnej wspomnień atmosferze.  
W tym szczególnym dniu wszyscy nauczyciele i pracownicy dzielili się ze swoimi wychowankami wspomnieniami z dawnych lat, z pięknych czasów, których dzieci nie mogą już pamiętać.
Pokazali jak wyglądał świat bez komputerów, telefonów komórkowych, tabletów i konsoli - przybliżyli świat podwórkowych zabaw, skromnych ale wyczekiwanych bajek oraz mało wykwintnych słodyczy, których wyjątkowy smak pamięta się do dziś.  
Łezka kręciła się w oku kiedy rozpoznawaliśmy się wzajemnie na fotografiach sprzed lat.

Opracowanie: Dorota Filipczak -Wojnicz"Bezpiecznie w szkole i na drodze"

 
We wtorek 10 października nasz Ośrodek odwiedził po raz kolejny st. sierż. Daniel Kolasiński z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Spotkanie realizowało zagadnienia i treści z zakresu profilaktyki   pt. "Bezpiecznie w szkole i na drodze". Uczniowie w praktyce mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, znajomości znaków drogowych i numerów alarmowych. Chętni, pod okiem policjanta brali udział w przygotowanych konkurencjach. Jednym z zagadnień było zaprezentowanie elementów  umundurowania  każdego funkcjonariusza. Spotkania z  policjantem są tradycją naszej szkoły. Dziękujemy serdecznie za cenne wskazówki.

Opracowanie: Kinga ŚwiderskaIV REGINALNE BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH
REGIONU ZACHODNIOPOMORSKIEGO
SZCZECINEK 05.10.2017

ZAWODNICY KLUBU OLIMPIAD SPECJALNYCH „RADOŚĆ” – UCZNIOWIE SOSW „OKRUSZEK” BRALI UDZIAŁ W IV REGIONALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH OLIMPIAD SPECJALNYCH REGIONU ZACHODNIOPOMORSKIEGO, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 05.10.2017 W SZCZECINKU.
ZAWODNICY WYWALCZYLI TRZY ZŁOTE MEDALE – PAWEŁ GOZDAL, ERYK RZEPKOWSKI, GRACJAN TEREFEŃKO, JEDEN SREBRNY – ARKADIUSZ DAŚKO, JEDEN BRĄZOWY – DAWID RUDEWICZ ORAZ IV MIEJSCA DOMINIK BŁĄDEK, KAMILA RZEPKOWSKA    I   MAREK KOWALCZYK V MIEJSCE.
OPIEKĘ NAD ZAWODNIKAMI SPRAWOWALI STANISŁAW KOZICKI I LESZEK PYTEL

Opracowanie: Stanisław Kozicki
 FESTIWAL OWOCOWO - WARZYWNY
OWOCE, WARZYWA I SOKI SĄ NA 5

W dniach od 18 do 29 września nasi uczniowie brali udział w Festiwalu owocowo – warzywnym.  W pierwszym tygodniu trwania Festiwalu uczniowie rozwiązywali zadania tematyczne, zdobywali wiedzę dotycząca wartości odżywczych  warzyw i owoców, wykonywali prace plastyczne i techniczne. Drugi tydzień przebiegał pod hasłem podsumowania zdobytej wiedzy teoretycznej i wykorzystania umiejętności w praktycznym działaniu. Każda klasa przyrządziła, zgodnie z podanym przepisem,  sałatkę owocową, koktajl owocowy, surówkę i sałatkę  warzywną. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali wspaniałe jesienne przetwory (ogórki kiszone, paprykę marynowaną, ogórki w curry, buraczki kiszone, marynowana paprykę z cukinią), które podczas zimowych dni, będziemy wspólnie konsumować i doceniać ich walory smakowe. Różnorodność smaków, wrażenia wzrokowe i węchowe, sprzyjały szybkiej konsumpcji tych wspaniałych potraw. Wszyscy świetnie się bawili, czemu sprzyjała wspaniała atmosfera, dzięki czemu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, spontanicznie czerpali radość ze wspólnej zabawy.

Opracowanie: Beata Rebelska
© Copyright 2024 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego