W październiku, gościła u nas pni Ewa Lipska - logopeda z kołobrzeskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Był to czas wyjątkowej ciszy w naszym gabinecie, ponieważ pani Ewa przeprowadzała wśród uczniów „Okruszka” przesiewowe badania słuchu. Większość wyników badania była prawidłowa, jednak kilkoro uczniów otrzymało zalecenie do dalszych konsultacji u lekarza laryngologa. Wykluczenie lub potwierdzenie problemu ze słuchem jest konieczne w celu zorganizowania odpowiedniego wsparcia medycznego, a także istotne w planowaniu terapii logopedycznej i organizowaniu pracy ucznia na zajęciach lekcyjnych.
Opracowanie: Dorota Filipczak- Wojnicz
Warsztaty „ Ja nie widzę Ciebie , Ty zobacz mnie !”
W dniach 16 – 20 października 2017 roku w naszym Ośrodku zostały zrealizowane zajęcia
w ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” objętej Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Patronatem Medialnym Gazety Pomorskiej.
Celem akcji jest:
Kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo
Zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku
Przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów
Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo
Włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.
Wychowawcy klas zapoznali uczniów z materiałami filmowymi: „N jak niewidomy”, „Niewidomy przechodzeń”, „Osoba niewidoma – zadaj pytanie” oraz prezentacjami multimedialnymi: „Techniki korzystania z białej laski” .
W akcję włączeni zostali wszyscy pracownicy Ośrodka. Rozpowszechnione zostały ulotki informujące o zasadach udzielenia wsparcia osobom niewidomym.
Pani Paulina, Justyna i pedagog szkolny przeprowadziły warsztaty przybliżające problematykę funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie. Uczniowie mieli okazję poczuć w bezpośredni sposób na jakie bariery, ograniczenia są narażeni każdego dnia osoby z dysfunkcją wzroku. W ramach współpracy z innymi placówkami oddelegowani nauczyciele przeprowadzili warsztaty z uczniami klas I – III w Szkole Podstawowej Nr 5 w Kołobrzegu.
Opracowanie : Paulina Sotyń
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej w naszym Ośrodku upłynął w ciepłej, pełnej wspomnień atmosferze.
W tym szczególnym dniu wszyscy nauczyciele i pracownicy dzielili się ze swoimi wychowankami wspomnieniami z dawnych lat, z pięknych czasów, których dzieci nie mogą już pamiętać.
Pokazali jak wyglądał świat bez komputerów, telefonów komórkowych, tabletów i konsoli - przybliżyli świat podwórkowych zabaw, skromnych ale wyczekiwanych bajek oraz mało wykwintnych słodyczy, których wyjątkowy smak pamięta się do dziś.
Łezka kręciła się w oku kiedy rozpoznawaliśmy się wzajemnie na fotografiach sprzed lat.
Opracowanie: Dorota Filipczak -Wojnicz
"Bezpiecznie w szkole i na drodze"
We wtorek 10 października nasz Ośrodek odwiedził po raz kolejny st. sierż. Daniel Kolasiński z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Spotkanie realizowało zagadnienia i treści z zakresu profilaktyki pt. "Bezpiecznie w szkole i na drodze". Uczniowie w praktyce mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, znajomości znaków drogowych i numerów alarmowych. Chętni, pod okiem policjanta brali udział w przygotowanych konkurencjach. Jednym z zagadnień było zaprezentowanie elementów umundurowania każdego funkcjonariusza. Spotkania z policjantem są tradycją naszej szkoły. Dziękujemy serdecznie za cenne wskazówki.
Opracowanie: Kinga Świderska
IV REGINALNE BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH
REGIONU ZACHODNIOPOMORSKIEGO
SZCZECINEK 05.10.2017
ZAWODNICY KLUBU OLIMPIAD SPECJALNYCH „RADOŚĆ” – UCZNIOWIE SOSW „OKRUSZEK” BRALI UDZIAŁ W IV REGIONALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH OLIMPIAD SPECJALNYCH REGIONU ZACHODNIOPOMORSKIEGO, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 05.10.2017 W SZCZECINKU.
ZAWODNICY WYWALCZYLI TRZY ZŁOTE MEDALE – PAWEŁ GOZDAL, ERYK RZEPKOWSKI, GRACJAN TEREFEŃKO, JEDEN SREBRNY – ARKADIUSZ DAŚKO, JEDEN BRĄZOWY – DAWID RUDEWICZ ORAZ IV MIEJSCA DOMINIK BŁĄDEK, KAMILA RZEPKOWSKA I MAREK KOWALCZYK V MIEJSCE.
OPIEKĘ NAD ZAWODNIKAMI SPRAWOWALI STANISŁAW KOZICKI I LESZEK PYTEL
Opracowanie: Stanisław Kozicki
FESTIWAL OWOCOWO - WARZYWNY
OWOCE, WARZYWA I SOKI SĄ NA 5
W dniach od 18 do 29 września nasi uczniowie brali udział w Festiwalu owocowo – warzywnym. W pierwszym tygodniu trwania Festiwalu uczniowie rozwiązywali zadania tematyczne, zdobywali wiedzę dotycząca wartości odżywczych warzyw i owoców, wykonywali prace plastyczne i techniczne. Drugi tydzień przebiegał pod hasłem podsumowania zdobytej wiedzy teoretycznej i wykorzystania umiejętności w praktycznym działaniu. Każda klasa przyrządziła, zgodnie z podanym przepisem, sałatkę owocową, koktajl owocowy, surówkę i sałatkę warzywną. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali wspaniałe jesienne przetwory (ogórki kiszone, paprykę marynowaną, ogórki w curry, buraczki kiszone, marynowana paprykę z cukinią), które podczas zimowych dni, będziemy wspólnie konsumować i doceniać ich walory smakowe. Różnorodność smaków, wrażenia wzrokowe i węchowe, sprzyjały szybkiej konsumpcji tych wspaniałych potraw. Wszyscy świetnie się bawili, czemu sprzyjała wspaniała atmosfera, dzięki czemu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, spontanicznie czerpali radość ze wspólnej zabawy.