Wrzesień 2018 - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Wrzesień 2018

Archiwum > Wydarzenia > 2018Praktyki

Uczniowie z klasy I i II Szkoły Przysposabiającej do Pracy rozpoczęli praktyki wspomagane w Centrum Ogrodniczym "Plon" w Kołobrzegu.
Opracowanie: Beata RebelskaDziałalność wychowawczo - profilaktyczna  i informacyjno – edukacyjna dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym – Kulinarne podróże po Europie: „Lepiej dobrze ugotować niż alkohol konsumować”.

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Gimnazjum Specjalnego, uczestniczyli w dniu 19 września 2018r. w zajęciach kulinarnych, podczas których zdobyli wiedzę  dotyczącą tradycji  i smaków kuchni greckiej oraz wspólnie przyrządzili  sałatkę horiatiki oraz usmażyli placuszki z cukinii. Wspólne przyrządzanie, gotowanie,  degustacja potraw pozwoliła młodzieży na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością oraz nabycia wiedzy dotyczącej tradycji i smaków kuchni greckiej.  
 
Projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2018r.

Opracowała: Beata Rebelska"Pożegnanie lata - powitanie jesieni"

"Pożegnanie lata - powitanie jesieni", to impreza szkolna związana z nadchodzącą jesienią, na której atrakcją były pieczone ziemniaki i zabawa przy muzyce. Uczniowie brali też udział w konkursach: plastycznym - wykonanie pieczątek z ziemniaka i technicznym - wykonanie stworków z "darów jesieni". Zwycięzcami konkuru były zespoły klasowe: 1 miejsce - kl. V A SP, 2 miejsce - kl. III C G, 3 miejsce - kl. VIII B SP.

Opracowanie: Krzysztof BiełookiSprzątanie świata

W piątek 21 września uczniowie Okruszka wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Wyposażeni w worki i rękawice usunęli rozrzucone na trawnikach i w krzakach śmieci z okolicy szkoły i nad Parsętą. Segregowanie zebranych odpadów nie sprawiało im większych problemów, co świadczy o tym, że uczniowie posiadają wiedzę i prawidłowe, proekologiczne nawyki.
Tegoroczna edycja odbywająca się w terminie 21-23 września jest jubileuszową, ponieważ odbywa się już  po raz 25. W tym roku wielkie sprzątanie  prowadzone jest  pod hasłem: „Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

Opracowanie: Wojciech BuszkaXVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie

W dniach 10-14 września 2018r. odbywał się  XVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie, w którym uczestniczyła Grupa Teatralna „Milutek” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” z Kołobrzegu.  Na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowało się 35 zespołów, czyli blisko 380 niepełnosprawnych artystów z Gruzji, RPA, Ukrainy, Macedonii, Litwy, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Grecji oraz z Polski. Przedstawienia teatralne prezentowane przez poszczególne zespoły charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem artystycznym, zmuszającym do refleksji, w której doskonała gra aktorka hipnotyzowała publiczność. Jury przyznało wyróżnienia , tytuły laureata, nagrody oraz Nagrodę Specjalną, która powędrowała do Grupy Teatralnej „Milutek” za przedstawienie „Żywioły”. Jury doceniło w tym przedstawieniu wielki ładunek emocjonalny, niezwykłą żywiołowość oraz doskonałe wykorzystanie wszystkich środków przekazu. Młodzi aktorzy z „Okruszka” pokazali, że nie ma rzeczy niemożliwych, a bariery  i przeciwności można zawsze pokonać.

Opracowanie: Beata RebelskaOwarcie nowego stadionu

W czwartek 13 września uczniowie Okruszka wzięli udział w ważnym i oczekiwanym przez mieszkańców i miłośników sportu wydarzeniu – otwarciu nowego stadionu lekkoatletycznego położonego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Mieli okazję obejrzeć ceremoniał olimpijski towarzyszący otwarciu stadionu – wbiegła sztafeta przekazując płonący znicz olimpijski z Turynu, zapalono duży znicz, wciągnięto flagę i wysłuchano hymnu olimpijskiego. Mogli również zobaczyć znanych polskich sportowców, olimpijczyków – Monikę Pyrek (skok o tyczce) oraz Tomasza Majewskiego (pchnięcie  kulą). Po ceremonii otwarcia, gdy stadion opustoszał wraz z kilkoma uczniami wykonaliśmy rundę honorową. Mamy nadzieję, że na tym pięknym i nowoczesnym stadionie wielokrotnie będziemy świadkami wspaniałej rywalizacji uczniów „Okruszka” w ramach zawodów Olimpiad Specjalnych – Polska.

Opracowanie: Wojciech Buszka„Akcji Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze”

Nasza placówka w ramach „Akcji Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze” prowadzonej przez PZU otrzymała odblaskowe zawieszki dla uczniów klas I – III. Akcja ma na celu edukowanie w zakresie bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, lecz także ich rodziców oraz nauczycieli. Motywem przewodnim są popularne wśród dzieci „Niestraszki”. Nasi uczniowie już teraz dumnie noszą odblaski zarówno w drodze do szkoły, jak i w czasie wyjść w ramach zajęć lekcyjnych.

Opracowanie: Kinga ŚwiderskaNowy bus w "Okruszku"

Z początkiem roku szkolnego 2018/2019 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy „Okruszek” wzbogacił się o nowy pojazd przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Zastąpi starszego busa, który do tej pory służył do dowozów uczniów ośrodka. Nowy pojazd marki Mercedes, to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu dzieci i młodzieży z „Okruszka”. Wyposażony jest w specjalną windę przydatną głównie osobom na wózkach. Bus mogący zabrać oprócz kierowcy 17 osób, będzie dowoził uczniów na codzienne zajęcia szkolne oraz służył w trakcie wyjazdów na wszelkiego rodzaju wycieczki, w których biorą udział podopieczni „Okruszka”. Oficjalne oddanie samochodu do eksploatacji miało miejsce podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, w której między innymi udział wzięli Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Wicestarosta Helena Rudzis – Gruchała, Członek Zarządu Powiatu Mirosław Tessikowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Antoni Szarmach. Poświęcenia samochodu dokonał proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP ks. dr Andrzej Pawłowski. Samochód został zakupiony za kwotę 256 885,50zł, z czego dofinansowanie ze środków PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” wynosiło 60% czyli 154 131, 30zł, a pozostała kwota pochodziła z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego.

Opracowanie: Kinga Świderska
© Copyright 2023 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego