Hipoterapia - SOSW OKRUSZEK KG

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
"OKRUSZEK"

Adres: 78-100 Kołobrzeg ul. Brzozowa 2
tel. 94 35 49 670/ fax. 94 35 49 674

logo szkoły: dwie stylizowane postacie na kuli
grafika: godło Polski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY
OKRUSZEK

Adres: 78-100 Kołobrzeg   ul.Brzozowa 2
Tel. 94 35 49 670
E-mail: soswkolobrzeg@hot.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Hipoterapia

Zajęcia SpecjalistyczneHipoterapia jest jedną z form terapii, w której wykorzystuje się leczniczy wpływ kontaktu ze zwierzęciem (w tym przypadku koniem) na poprawę funkcjonowania pacjenta.
W trakcie zajęć z hipoterapii, koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego, podczas którego specjalnie przeszkolony terapeuta dobiera ćwiczenia indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.  hipoterapia jest coraz chętniej stosowana, gdyż wpływa pozytywnie na sferę ruchową, psychiczną, emocjonalną, a także społeczną. Już podczas samego kontaktu z koniem, tj. dotykaniem go, przytulaniem itd. obserwuje się pozytywne efekty (np. poprawa nastroju, pozytywne nastawienie do terapii i innych osób). Ciepło ciała konia,
a także rytmiczne ruchy podczas jazdy konnej wpływają na normalizację napięcia mięśniowego, a przez to swobodne i zamierzone ruchy pacjenta, które wcześniej sprawiały problem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wplatane w standardową jazdę konną pozwalają na doskonalenie koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaangażowania
w wykonywane czynności.

Zajęcia odbywają się w odpowiednio przystosowanym miejscu. Przede wszystkim powinno być ono znajome dla konia, oraz osłonięte przed osobami postronnymi. Hipoterapia może być prowadzona na wybiegu na zewnątrz budynku lub wewnątrz. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych, a także predyspozycji pacjenta. Zajęcia trwają najczęściej ok. 30 minut.

W zajęciach hipoterapii bierze udział hipoterapeuta, inny terapeuta, który spełnia zadanie pomocnika oraz osoba prowadząca konia. Każda z nich wypełnia określone zadania, które wpływają na efektywne i bezpieczne zajęcia, zarówno dla pacjenta, jak i dla konia.
Nasz Ośrodek organizuje zajęcia z hipoterapii w Stadninie Koni Michalski
w Budzistowie – środy, godzina 9:30 do 10:30. Zajęcia finansowane są przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”.
© Copyright 2021 by SOSW Okruszek w Kołobrzegu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego